Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Schimbare asociat si creditare societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Schimbare asociat si creditare societate

Doi asociati vor sa cedeze partile lor sociale catre o alta persoana ( sa "vanda" societatea). Societatea nu are datorii la stat, furnizori; are doar datorie catre unul din asociati, respectiv creditarea societatii. Asociatul nu vrea sa-si mai recupereze datoria niciodata, ca nici nu ar avea de unde. Societatea e platitoare de 3% si neplatitoare de tva. Cum se inchide in balanta societatii aceasta datorie sau ce alta modalitate exista astfel incat sa plateasca cat mai putin la stat?
Cred ca asociatul va trebui sa lase un inscris, semnat si datat, la societate prin care declara ca renunta la creanta fata de societate; aceasta inchde pozitia prin alte venituri.
Se mai poate rezolva si prin cuprinderea acestei declaratii de renuntare in contractul de vanzare-cumparare societate.

Succes!
Asa i-am spus si eu. El mi-a raspuns ca dupa ce societatea e pe pierdere, a creditat societatea, acuma sa mai scoata alti bani, pe care nu-i mai mai are, pentru ce?