avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Activitate val123

Activitate val123

La data controlului nu era emisa imputernicirea notariala . A fost sanctionata o persoana care nu avea in firma nici o calitate la data controlului ,Eu cred ca patroana trebuia sanctionata chiar daca s-a prezentat imputernicitul la ITM ,el fiind imputernicit dupa control
In data de 17.04.2013 ,orele 10,30 ,inspectori ITM au efectuat un control la o unitate fast -food ,unde au gasit o posibila angajata care a declarat ca este de o zi in probe in vederea angajarii.De mentionat este faptul ca in dimineata acelei zile in care s-a efectuat controlul ,patroana unitatii pana la efectuarea controlului a plecat la un control medical.Fata gasita in unitate a declarat ca este in probe de o zi dar inspectorii au invitat patroana pentru a doua zi la sediul ITM.In data de 17.04.2013 dupa control fiind bolnava patroana a imputernicit la notar o cunostinta pentru a a se ocupa de unitate si implicit sa se prezinte a doua zi la ITM.Inspectorii au amendat pe 18.04 ,2013 persoana impoternicita ,cu suma de 10 mii lei.pentru munca la negru ,ca a fost gasita fata fara a avea contract de munca ,cu toate ca a declarat ca este in probe.Problema este ca a fost sanctionata persoana imputernicita care la data controlului nu avea nici o calitate,nu era inca imputernicit.Exista vreo sansa sa se faca contestatie in instanta si sa se anuleze amenda ca a fost sanctionata alta persoana decat cea care avea calitate de patron la momentul controlului si pentru ca fata era de o zi in probe?
conform deciziei 2 a Inaltei Curti din martie 2012 ,am citit ca mandatul european nu intrerupe cursul prescriptiei daca persoana nu a fost localizata si nu se stie in ce stat este.Ce parere aveti?
O CUNOSTINTA A PRIETENEI MELE A FOST CONDAMNAT IN LIPSA LA 9.5 ANI PENTRU LIPSIRE DE LIBERTATE ,TRAFIC DE PERSOANE.NU A FOST PREZENT LA NICI O FAZA A PROCESULUI PENAL FIIND PLECAT DIN TARA.LA DOUA -TREI PROCESE S-A PREZENTAT AVOCATUL ALES DE MAMA SA DAR FARA STIINTA AUTORULUI.IN PREZENT ACESTA ESTE INCARCERAT DE O LUNA INTR-UN PENITENCIAR DIN TARA FIIND ADUS DIN EUROPA UNDE A FOST DEPISTAT ACUM 0 LUNA SI JUMATATE.IN PREZENT EXECUTA PEDEAPSA IN ROMANIA DE O LUNA ASA CUM V-AM INFORMAT. CE SANSE ARE SA REDESCHIDA O NOUA CERCETARE .O NOUA REJUDECARE,TINAND CONT CA EL NU A FOST PREZENT LA URMARIREA PENALA SI LA PROCES SI NICI NU AVEA CUNOSTINTA DE DOSAR.VA MULTUMESC
BUNA ZIUA. O CUNOSTINTA A FOST CONDAMNATA LA 7 ANI DE INCHISOARE ,HOTARARE CE A RAMAS DEFINITIVA IN AUGUST 2000.DE ATUNCI SI PANA IN PREZENT A PLECAT DIN TARA IN STRAINATATE PROCESUL DEFASURANDU-SE IN LIPSA ACESTUIA.IN ANUL 2007 S-A EMIS UN MANDAT EUROPEAN DE ARESTARE CARE SI IN PREZENT EXISTA,VA ROG SA MA LAMURITI DACA A INTERVENIT PRESCRIEREA EXECUTARII PEDEPSEI SI CUM SE PROCEDEAZA PENTRU RETRAGEREA MANDATULUI EUROPEAN DE ARESTARE DACA A INTERVENIT PRESCRIEREA.VA MULTUMESC:(:(