avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate SimonaO

Activitate SimonaO

Buna ziua,in planul de reorganizare angajatorul s-a obligat sa achite in termen de 30 zile de la votarea acestuia salariile inscrise la masa credala dar nu a platit nici un salariu.In ceea ce priveste datoriile curente, plateste din cand in cand doar salariile celor care snt inca angajati.
Intrebarea mea este urmatoarea:cei care nu mai sunt angajati dar ale caror salarii reprezinta datorii curente mai au vreo sansa sa -si primeasca salariile?
Multuesc .
Buna ziua,am fost salariata la o societate aflata in procedura de reorganizare.
Planul de reorganizare a fost aprobat in data de 20.02.2013 si conform planului,salariile inscrise la masa credala trebuiau achitate in termen de 30 zile de la votarea acestuia.
Totodata am inteles ca si datoriile salariale curente ar fi trebuit achitate,sau cel putin sa inceapa achitarea lor.
In acest moment eu nu am primit nici salriile inscrise la masa credala si nici salariile aferente lunilor decembrie 2012 - martie 2013.
Mentionez ca salariatilor activi li se mai achita din cand in cand parti esalonate din salariile restante.
Mie insa administratorul special al societatii (patronul)mi-a ras in nas ca o sa ne plateasca salariile,noua celor care am plcat din societate, (pentru ca nu am mai reziztat sa lucram fara bani)cand va dori el,peste un an,peste doi...mai vede el.
Intrebarea mea este urmatoarea:care este procedura legala prin care as putea sa-mi recuperez acesti bani?Chiar nu exista o modalitate legala care sa-i oblige pe acesti patroni sa nu-si mai bata joc de cei care le-au muncit ani de zile?Faptul ca nu am mai rezistat sa lucrez fara bani si am plecat din firma lui, ii da dreptul sa dispuna cum vrea el de drepturile care mi se cuvin?
Multumesc anticipat pentru sfaturi.
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Multumesc de raspuns,tocmai asta am si facut.Azi am inaintat o noua cerere de demisie fara preaviz (art.81,alin.8 din CM)prin care informez angajatorul ca incepand cu azi iceteaza activitatea mea.
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Multumesc pentru sfaturi.
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Practic a fost o intelegere intre mine si administrator.
Mi-a spus ca pot pleca oricand daca asta este hotararea mea dar sa mai stau macar o saptamana sau doua pentru a-i invata pe noii colegi.Am acceptat acest lucru.

In cazul in care imi depun o alta demisie incepand cu 08.04.2013,fara preaviz potrivit art.81,alin.8 din codul muncii,mai poate sa-mi desfaca CIM disciplinar?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare;
Ce masuri poate lua angajatorul inpotriva mea in urmatoarea situatie:
-mi-am depus demisia din functia de director comercial incepand cu data de 26.03.2013 fara preaviz in conformitate cu articolul 81 alin.8 din Codul Muncii (neplata drepturilor salariale de peste 3 luni),
Administratorul special al societatii (societatea este in reorganizare ) mi-a spus ca trebuie sa stau sa invat noii angajati in ceea ce priveste activitatea in departamentul condus de mine si totodata mi-a scris pe demisie ca trebuie sa respect perioada de preaviz (20 zile conform CIM)
Am acceptat acest lucru,am ramas inca doua saptamani timp in care administratorul a avut un comportament mizerabil fata de mine adresandu-mi injuirii si facandu-ma incapabila si proasta ,motiv pentru care am decis ca incepand de luni,08.04.2013,sa nu ma mai prezint la servici.
Am anuntat le departamentul RU ca din data de 08.04.2013 activitatea mea inceteaza dar as vrea sa stiu daca ma poate obliga in vreun fel sa revin la servici avand in vedere ca motivul demisiei mele este nerespectarea obligatiilor contractuale cu privire la plata salariilor.
Va rog un sfat.
Multumesc.

Buna ziua,
Sunt salariata a unei societati aflata in procedura de insolventa.
In data de 20.02.2013 a fost aprobat si publicat planul de reorganizare.
Pana la data de 31.03.2013 nu mi s-au platit salariile aferente lunilor decembrie 2012,ianuarie 2013,februarie 2013 si avansul aferent lunii martie 2013 plus salariul inscris la masa credala.
Am inteles ca salariile inscrise la masa credala trebuiau achitate in termen de 30 zile de la data aprobarii si publicarii planului de reorganizare.Deasemenea si datoriile curente.
Cum as putea actiona pentru a-mi recupera aceste salarii restante?
Multumesc pentru raspuns.