avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate florinxcz

Activitate florinxcz

Răspuns la discuția Impartire bunuri intre concubini
gi-jane2 a scris:

E, acest ultim apartament , asta in care si locuiti, e bun comun. Va trebui sa va gandiyi cum il impartiti.


dar am inteles ca intai trebuie sa face o mediere poate ne intelegem in loc sa ajungem la judecata
Răspuns la discuția Impartire bunuri intre concubini
Imobile sunt asa:
una de la bunici intr-un sat primite prin act de donatie trecut doar eu
una de la tata primita prin act v/c unde sunt trecut doar eu
un apartament in care locuim si avem un act de v/c unde scrie in indiviziune si in cote parti egale suntem proprietari (doar in actul de pe apartament suntem trecuti amandoi)
Răspuns la discuția Impartire bunuri intre concubini
de asta am precizat caci am venit nedumerit de la avocat si cu banii luati pentru caci mi a spus caci are dreptul la casa primitata de la tata prin act v/c si ar fi mai bine sa o instrainez mai repede da apartamentul a fost facut un schimb cu un alt apartament pe care l-am detinut eu mai inainte +diferenta si eu fraierica am zis ca este bine sa fie si ea trecuta in act adica sa avem drepturi egale la acest apartament
Răspuns la discuția Impartire bunuri intre concubini
mersi pentru sfaturi
actul de pe casa este acct de v/c pe numele meu dat de tata platit dor banii de cadastru si acte
buna ziua
am o mare dilema cum se procedeaza la impartirea bunurilor intre concubini
suntem impreuna de 9 ani si am cam facut cate ceva dar intre timp am primit o casa mosteninere prin act de donatie si o alta casa de la tata prin act vanzare cumparare are vreun drept asupra lor???
in apartamentul care stam impreuna cu cei copii ai ei din alta casatorie suntem coproprietari aici se inteleg ca avem 1/1 si nu intra si copiii la drepturi am fost la un avocat si am venit cam nedumerit