avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Activitate RealZZZZ

Activitate RealZZZZ

Am avut si eu o neplacere cu cei de la romtelecom . Am avut un contract la ei ce consta in telefon+ internet+ antena dolce. In momentul cand am vrut sa renunt la contract dupa aproximativ 1 an de zile, pentru ca m-am mutat undeva la tara, mi-sa spus cu nonsalanta ca daca vreau sa renunt la acel contract , trebuie sa platesc daune si taxe de reziliere in valoare de aproximativ 300 de euro. Am refuzat categoric sa platesc acele taxe care mi-sau parut abuzive si ca sa nu dau atatia bani aiurea am cerut in baza unei clauze contractuale sa imi faca mutarea abonamentului la noua adresa de la tara , unde spre surprinderea mea, Romtelecomul nu avea acoperire. Gasind o alta clauza in contract care zicea ca daca romtelecom nu este capabil sa imi furnizeze serviciile, contractul va inceta fara nici o despagubire materiala din partea mea am insistat sa mi-se mute acel abonament la noua adresa, daca nu, sa se rezilieze contractul. Bineinteles ca nu s-a intamplat nici una nici alta, iar dupa 8-9 luni sumele pe care eu le "datoram " celor de la romtelecom crescusera undeva la 600 euro. Am fost sunat si in repetate randuri de niste terte firme de recuperare cu fel de fel de amenintari de executare silita. Dar dandu-le cu , contractul in nas ca sa zic asa, intr-un final au renuntat la o parte din taxele ce le impusesera si in prezent inca am o restanta de 500 lei ce mi-a venit dupa data in care eu am cerut rezilierea sau mutarea abonamentului. Acum sunt aproximativ 2-3 ani si inca mai verific din cand in cand contul meu online de la romtelecom ca sa vad daca au mai adaugat ceva la "restante" dar vad ca au ramas la fel cu suma de 500 lei . Nu voi platii nici macar aceasta suma, deoarece aceasta a fost emisa cand eu eram cu soldul la zero, si chiar aveam o cerere de mutare a abonamentului. Practic ei au lasat inca 3-4 luni de contract la o adresa la care eu nu mai locuiam .
Buna ziua, am o problema legata de locul de munca. Aceasta ar fii cam asa:
M-am angajat la o firma din Timisoara iar in contractul meu de munca, este stipulat 8 ore pe zii cu toate astea, eu lucrez de aproximativ 6 luni cate 10 ore zilnic. Fara a fii platit suplimentar, fara a beneficia de zile libere pentru orele in plus lucrate. Ba mai mult ieri s-a facut o sedinta la lucru , cu muncitorii si ni-sa prelungit programul de lucru la 12 ore zilnic de luni pana vineri, iar sambata de la 9 dimineata la ora 16:00. Asta dupa ce ne-au tinut o teorie a chibritului cum ca ei platesc pentru noi nu stiu ce si cate dari la stat (asta in conditiile in care noi avem trecut in contract minimul pe economie dar in mana luam 1000 lei) . Acum , m-am decis sa imi bag preavizul de 20 de zile lucratoare si totodata sa fac cumva sa le pun un control pe cap ca sa fac si un bine colegilor mei care vor ramane la munca si care nu au alta alternativa. Intrebarile mele ar fii urmatoarele:
1 - cate ore voi lucra in aceste 20 de zile ?
2-ma poate da afara de la lucru in perioada preavizului ?
3-unde pot face reclamatie firmei pentru modul in care isi exploateaza angajatii ?
4-exista vre-o modalitate de a imi primii plata pe orele si zilele lucrate in plus?

Precizez ca si inainte lucram de luni pana vineri 10 ore iar sambata 6 ore asta desii in contract am precizata perioada de 8 ore zilnic 5 zile pe saptamana.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Stima si respect.