avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate badshtef

Activitate badshtef

Răspuns la discuția Adeverinta plata taxa auto
Nu are nicio treaba adeverinta de la ANAF cu RAR-ul. Incearca, daca nu vrei sa faci identificarea, cu un alt angajat care se ocupa de adeverinte. Eu cand m-am dus prima data, m-au trimis sa caut chitanta. Cand m-am dus ieri, si nu am mai vorbit cu tanti aia, am plecat cu adeverinta. Incearca si varianta asta.
Răspuns la discuția Adeverinta plata taxa auto
Doar una este, la mine era vorba de doua masini, implicit de doua adeverinte. Cu siguranta va veti bucura atunci cand o veti avea in fata ochiilor.
Răspuns la discuția Adeverinta plata taxa auto
Astazi am ajuns si eu la ANAF Sector 5. Mi-au umplut ziua de fericire!
Ajung la ANAF, obisnuit ca in alte dati, ma apuc sa explic situatia. La care tipul de acolo ma intreaba: acum cat timp ati depus cererea? Si ii spun ca acum aproximativ o luna, ca nu mai stiam exact. Mi-a cerut CNP-ul, a verificat si mi-a dat vestea cea mare: A, pai au iesit de ceva timp. Le cauta prin registratura, ma pune sa semnez cum ca am primit adeverintele si nici macar nu a intrebat nimic despre vreo copie dupa dovada platii. Asadar, astazi, dupa o luna de stres, am plecat fericit de la ANAF cu cele doua adeverinte care dovedesc nerestituirea taxei auto. Se pare ca le-a venit mintea la cap celor de la Sectorul 5.
Răspuns la discuția Adeverinta plata taxa auto
Nu am nici macar copia chitantei. E nasoala situatia la mine..
Răspuns la discuția Adeverinta plata taxa auto
Problema mea este ca nu eu am platit taxa.. La una dintre masini s-a platit in Fetesti, iar la cealalta in Galati. Eu fiind al 4-lea, respectiv al 2-lea proprietar in tara. In cazul acesta ce este de facut? Maine ma duc la ei, sa ii intreb ce si cum, ca am inteles ca la unele sectii nu se cere dovada platii.
Răspuns la discuția Adeverinta plata taxa auto
Poti sa detaliezi putin te rog? Cum ai facut cu trezoreria? La sectorul 5 stie cineva cum sta treaba? Nu mai pot da ma duc inca odata degeaba la ei.
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Problema adeverinta ANAF
Sper sa se gasesca o solutie, sau o portita de scapare.
Oricum, daca pana acum blocasera partial piata de masini la mana a doua, de acum inainte, parerea mea este ca au reusit sa o blocheze in proportie de 95%.
Răspuns la discuția Problema adeverinta ANAF
Va multumesc frumos pentru raspuns. Maine cred ca voi merge la ei sa imi dea in scris refuzul de a-mi elibera adeverinta respectiva, poate aflu in baza carei legi nu-mi pot elibera adeverinta.

O seara placuta!
Acum doua saptamani am solicitat eliberarea unei adeverinte cum ca taxa masinii mele nu a fost restituit. Au zis sa le las numarul de telefon ca ma cauta ei. Ieri, dupa 10 zile lucratoare, m-am dus la ANAF sect 5 sa vad ce se intampla, daca au eliberat adeverinta si daca o pot ridica. Am vorbit cu o doamna care mi-a spus ca nu pot ridica adeverinta si ca trebuie sa fac inca odata dosarul, ca dupa noile reglementari, pe langa copie dupa talon, contract v/c, cartea masinii si CI, trebuie si dovada platii taxei de inmatriculare. Adica mai nou ANAF-ul vrea dovada platii taxei de inmatriculare pentru ca tu sa faci rost de dovada nerestituirii taxei de inmatriculare. O varza totala. I-am explicat respectivei ca nu am de unde sa fac rost de dovada platii, pentru ca din 2008 pana in 2013, masina a avut 4 proprietari. Nu am cum sa dau de cel care a adus-o in tara. De unde pot face rost de aceasta dovada? Iar ea mi-a raspuns sec: Nu va pot raspunde la aceasta intrebare. I-am spus ca ok, dar eu am depus dosarul inainte de a intra in vigoare noile reglementari iar dansa mi-a raspuns ca nu asta conteaza, ca ei nu aveau baza legislativa in momentul in care eu am depus dosarul (asta in conditiile in care s-au eliberat sute de mii de astfel de adeverinte).
Ce pot face in cazul acesta? De unde pot face rost de dovada platii taxei de inmatriculare? Sa iau legatura cu primul proprietar de pe carte este exclus. Poate respectivul in momentul de fata este decedat, plecat din tara sau pur si simplu a aruncat o chitanta care in anul 2008 nu ii folosea la nimic.

Cu respect,
Stefan Badeanu.