avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Activitate alinamihalache

Activitate alinamihalache

Buna ziua,este posibil sa îmi deschid un contract de munca full tine ,in timp ce sunt in concediu de odihna la actualul loc de munca dacă vreau sa îmi dau demisia după ce termin de efectuat concediul?adica pe perioada concediului sa am doua locuri de munca simultan?multumesc
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Am fost 1 an si 10 luni in crestere copil pentru primul copil,m am intors cu doua luni mai devreme la serviciu pt stimulentul de insertie,dar in aceste 2 luni de la intoarcere am lucrat de postul pe care il aveam si inainte de a intra in crestere copil,post care nu se desfinteaza vor doar sa ma mute pe mine pe alt post pentru ca nu mai pot sa efecuez ore suplimentare si de noapte.data probabila a nasterii celui de al doilea copil este 20 aprilie
Buna ziua,am fost 2 doi ani in crestere copil si m-am intors la seviciu cu doua luni mai devreme,dupa o luna am ramas insarcinata din nou,angajatorul vrea sa ma mute pe alt post iar eu nu sunt de acord,as vrea sa stiu daca mi-as da demisia cu doua luni inainte de a intra in prenatal as mai beneficia de indemnizatie pentru crestere copil?multumesc
Buna seara,Am achizitionat un apartament intr-un bloc cu sase aprtente prin programul prima casa,cand l-am achizitionat avea mansarda intabulata dar nu era autorizata,si nu era amenajata pentru a fi locuita,la cateva luni dupa cumpararea acestui apartament dezvoltatorul ne-a spus sa mergem la
notar sa dam o declaratie de care avea nevoie pentru autorizarea acestei mansarde,insa noi am fost nevoiti sa cerem acordul bancii si al fondului de garantare,aceste doua institutii nu au fost de acord deoarece detinem cota parte in acest imobil sau ceva de genul,noi nu am inteles exact,intrebarea este daca are dreptul sa faca modificari si sa o autorizeze fara acordul nostru(al fondului de garantare),ne afecteaza in vreun fel pe noi?are vreo legatura acea cota parte despre care se vorbea in documentul in care nu ni s-a dat acordul?multumesc
Buna ziua,as vrea sa stiu daca pot primi indemnizatie de crestere a copilului daca sunt angajata cu contract pe perioada determinata si angajatorul hotareste sa nu mai imi prelungeasca contractul,iar la momentul nasterii nu am cele 12 luni de cotizatie ?am inteles ca se poate plati personal la casa de asigurari pentru a insuma cele 12 luni?este adevarat?