avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,am fost 2 doi ani in crestere copil si m-am intors la seviciu cu doua luni mai devreme,dupa o luna am ramas insarcinata din nou,angajatorul vrea sa ma mute pe alt post iar eu nu sunt de acord,as vrea sa stiu daca mi-as da demisia cu doua luni inainte de a intra in prenatal as mai beneficia de indemnizatie pentru crestere copil?multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:05, 29 Septembrie 2018
Mutarea pe alt post se poate propune numai daca postul pe care sunteti actual angajata se desfiinteaza.
Noul post propus va trebui sa coerent si in raport cu calificarea dvs.
Aveti dreptul de a nu accepta noul post propus, dar, in urma acestui refuz actat, angajatorul are dreptul sa va concedieze.
Concedierea va deschide drepturi la somaj.
Nu demisionati, cereti un timp de reflexie pt a da un raspuns, etc... !
Schimbarea locului de munca este posibila și în alte situații.

În cazul desfintarii unui loc de munca nu exista obligativitatea acordarii altui post.

Care este data prezumata a nașterii și care a fost statutul dvs in ultimii doi ani anteriori acesteia?
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Timingul fiind clar explicat in introducerea spetei: 2 ani=24 luni - 2 luni= 22 luni; "dupa o luna am ramas insarcinata din nou"= 1 luna, deci 22+1=23 luni; actiunea este in curs, deci inca o luna 23+1=24 luni Q.E.D. continuitatea in activitate este probata pt cei 2 ani!
In postarea mea initiala am folosit conditionalul, deci conditionalul exclude obligativitatea.
Starea de graviditate confirmata insa creeaza angajatorului obligatii legale suplementare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Septembrie 2018
Demos, utilizator
Am fost 1 an si 10 luni in crestere copil pentru primul copil,m am intors cu doua luni mai devreme la serviciu pt stimulentul de insertie,dar in aceste 2 luni de la intoarcere am lucrat de postul pe care il aveam si inainte de a intra in crestere copil,post care nu se desfinteaza vor doar sa ma mute pe mine pe alt post pentru ca nu mai pot sa efecuez ore suplimentare si de noapte.data probabila a nasterii celui de al doilea copil este 20 aprilie
Vă pot muta pe alt post fie cu acordul dvs, fie unilareral conform art.48 C.mun.

Perioada eligibila pentru CCC2 este mai 2017 - aprilie 2019.

Pana acum aveți acoperite mai 2017 - septembrie 2018, adică 17 luni .... situație în care veți beneficia de indemnizatia pentru CCC2, chiar dacă incetati acum c.i.m.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai pot beneficia de indemnizația crestere copil? Maziluiuliana Maziluiuliana Buna ziua am fost in crestere copil pana la data de 8august 2017 m-am întors la munca mai devreme pentru a beneficia de suplimentul de inserție de atunci a ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil marchadora marchadora am nascut in data de 7 octombrie 2014 si am fost in concediu de crestere copil pana in data de 17 noiembrie,dupa care m-am intors la serviciu.In data de 3 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil Sw.A.1990 Sw.A.1990 Buna ziua, As avea o nelamurire legata de indemnizatia acordata pentru cresterea copilului, daca CIC pentru primul copil s-a terminat in aprilie 2018, apoi ... (vezi toată discuția)