avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate comandiana

Activitate comandiana

Buna ziua!

In prezent sunt insarcinata si sunt in CIC1. Cel de-al doilea copil se va naste inainte de terminarea CIC1.
Stiu ca daca intru direct dintr-un cic in altul nu pot beneficia de concediul pre si postnatal.
Voiam insa sa va intreb daca se poate insa sa vorbesc cu cei de la firma unde lucram sa imi reactiveze cartea de munca cu o zi inainte de cand ar fi trebuit sa intru in concediul prenatal (adica cu aprox 2 luni inainte sa nasc) si practic incepand cu urmatoarea zi reactivarii contractului de munca sa intru in concediu prenatal. Se poate sa fac asta? Suma pe care as primi-o s-ar calcula la fel, adica netinand cont ca am fost in CIC ci pe baza salariului brut dinaintea intrarii in cic?
Multumesc!
Buna ziua!

Acum sunt in CIC1 care se incheie in noiembrie 2013. Sunt insarcinata si voi naste in octombrie 2013, ceea ce inseamna ca intru din CIC1 in CIC2 si inteles ca plata indemnizatiei de crestere a copilului se face la nivelul veniturilor anterioare primei nasteri.
Ce nu stiu insa si va rog sa ma ajutati, e cum se procedeaza cu concediul de maternitate.

Multumesc!