avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate ganeacristi

Activitate ganeacristi

Buna. Eu indeplinesc conditiile pentru pensionare in 29 iunie 2023. Am depus dosarul in 22 12 2021 si mi-a venit decizia in care scrie asta. Si vreau sa intreb aici, eu mai trebuie sa fac dosarul inca o data sau e valabil ala,are numarul 50644. Poate cineva sa-mi spuna ce trebuie sa fac, la casa de pensii e deschis pana la ora 14 si eu ajung de la lucru in Deva doar la ora 16. Va multumesc pentru rabdare celor care-au citit ce-am scris.
Multumesc pentru raspuns!
Buna. Am sa pun aici o intrebare in legatura cu lichidarea contractului de munca in cazul iesirii la pensie, poate cineva o sa ma lamureasca catdecat macar. In data de 29 iunie, indeplinesc conditiile pt iesirea la pensia de drept. O sa fac cerere si-o sa depun dosarul cred ca prin 15-20 iunie. Acum nu stiu cand trebuie sa fac lichidarea de la locul de munca, si de ce spune legea asta. Adica ce argumente ar fi ca trebuie sa inceteze contractul de munca in cazul iesirii la pensie, ce legatura are dreptul la munca cu dreptul la pensie. Ca patronul poate sa nu-ti reinoiasca contractul sau sa-ti reduca salariul sau sa-ti puna alte conditii, de ex. sa lucrezi alceva decat ai lucrat. Eu am 59 ani, indeplinesc conditiile pentru ca mi se scad 5 ani si 8 luni pentru ca mai am ceva ani cu grupe. Asi mai fi lucrat poate 8-10 luni sau chiar un an. Pensia oricum vine dupa 2-3 luni dupa ce vine decizia, cu ce traieste omul lunile alea daca trebuie sa-si faca lichidarea de la locul de munca? Patronul n-are nici o obligatie sa-i reinoiasca contractul. Daca cineva poate sa raspunda de ce-a fost data legea asta foarte ticaloasa dupa mine, o sa-i fiu pe veci recunoscator.
Multumesc pentru raspuns. Monedele de bronz romane de pe vremea lui Constanin sau a fiilor lui n-au preturi mari, ca au fost in cantitati industriale. Am vrut sa cumpar, dar o sa ma mai gandesc, legea e totusi abuziva. Sa-si pazeasca statul bunurile si sa nu puna in rand cu delicventii pe oricine cumpara din tarile civilizate, unde se gasesc pe piata.
Buna, stiu ca detinerea, expunerea sau comercializarea monedelorantice e interzisa la noi in tara. De asta intreb, poate exista e o posibilitate pe care n-o cunosc, de a detine legal vreo 7 sau 9 monede pe care asi vrea sa le cumpar de pe E-bay. Inca nu le-am luat. Pot sa le declar replici daca ma intreaba cineva, poate chiar sunt, dar asta-i alta poveste.
Multumesc!
Buna. Am cumparat o masina si mi s-a promis ca o sa o inscriu in curand. Am luat masina, actele si am platit-o. Ala care mi-a dat-o, tot amana sa mergem sa facem acte, pana cand a devenit de negasit, se pare ca-i plecat. Masina nu era a lui, am aflat cand l-am cautat la domiciliul lui, nu-l chema ca pe ultimul proprietar de pe talon. Ultimul proprietar de pe talon la fel nu e de gasit. Mai am o sansa ca sa o trec pe numele meu? Stiu ca-i cam complicat. Va multumesc anticipat!
Dar daca au trecut 5 ani si mi se cere sa platesc, cum pot invoca prescriptia? Ce truie facut?
Multumesc!
Amenzile contraventionale au termen de prescriptie?