avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate cbutan

Activitate cbutan

Răspuns la discuția Intampinare
Multumesc pt. raspuns! Am redactot-o singura....
O zi frumoasa! Prima fraza din raspunsul d-vs a fost foarte importanta. Cu ea am castigat in prima faza. Intam[pinarea s-a bazat pe acest punct si pe faptul ca am achitat factura. Mii de multumiri. Tip solutie: Respinge ca neintemeiata cererea privind plata penalitatilor de intarziere....plata cheltuielilor de judecata....cu drept de apel in 30 de zile. Asteptam recursul!
Răspuns la discuția Intampinare
Multuesc pentru raspuns. Nu e notificare ci intampiarea.
Multumesc pentru raspuns.In intampinare s-a cerut doar micsorarea penalitatior aratandu-se reaua credinta a recuperatorului care a asteptat 2 ani ca sa trimita somatia de plata. Factura a fost platita.
Răspuns la discuția Intampinare
Multumesc!
Răspuns la discuția Intampinare
Multumesc pentru raspuns. In citatia de la judecatorie spune sa o depun in 2 ex. Nu se specifica sa o trimit reclamantului
Discuție Intampinare
Buna ziua,
Intampinarea la cererea de chemare in judecata d se plateste?
Se trimite un exemplar si reclamantului?
Multumesc
Buna ziua, doresc ajutor si va expun datele pe scurt.:
Am incheiat un contract de prestari servicii in 18.09.2015 cu o firma de paza pentru un mic magazin.S-au emis trei facturi: in ianuarie, in februarie si in mrtie 2016.Din neglijenta factura din ianuarie in valoare de 130 lei nu a fost platita, eu fiind plecata din tara iar asociatul meu a uitat de ea. Dupa 3 luni contractul, la cererea mea a fost reziliat pentru ca am inchis magazinul.Mentionez ca nu am avut trecute pe a doua si pe ultima factura ( achitate) nici un debit nici o suma penalizatoare. Nimic! Doar suma de 130 ron ( suma din contract) Intre timp firma de paza a intrat in insolventa.Dupa 24 luni ( 2 ani ) in data de 23.03.2018 din partea lichidatorului judiciar la sediul firmei a venit o somatie de plata in valoare de 638,95 lei, constand in suma de 130 lei debit,( luna ianuarie 2016 )plus suma de 508,95 lei reprezentand penalizari calculate ( 0,5% pentru fiecare zi de intarziere) asa cum scrie in contractul de prestari servicii. Somatia a stat in cutia postala de la sediul firmei....pana in data de 10.09.2018 cand am primit o comunicare de la judecatorie cu obligatia de a depune o intampinare( in calitatea de parat). Cam astea sunt faptele. Sunt buna de plata. Am cateva nelamuriri si sper sa ma ajutati. Penalizarile nu sunt cam mari? Pot cere diminuare alor?1. La a doua, sau la ultima factura nu trebuia sa figureze si debitul si penalizarile? 2.In contractul de prestari servicii se vorbeste despre neintelegerile care se rezolva pe cale amiabila, despre notificari care se fac in scris ( in cazul meu dupa 2 ani)....dar nu se specifica dupa cat timp. Si o ultima intrebare: Pot plati doar debitul , reprezentand factura restanta si sa depun chitanta odata cu intampinarea urmand sa ma judec pentru dimnuarea penalizarilor? Oricum penalizarile sunt calculate pana in data de 23.03.2018, deci ele vor deveni si mai mar daca punem la socoteala si durata procesului. Va multumesc anticipat
Multumesc mult, d-na avocat Gradinaru! Si totusi ce as putea sa fac? Sunt atatea mici spatii comerciale cu iesire stradala efectuata prin spargerea unei portiun din peretele de sub geam. Si inca o intrebare: cum e mai bine sa intabulez garsoniera ca spatiu de locuit sau ca firma?
Multumesc tuturor pentru raspuns!
Exista martori ca modificarea a fost facuta cu multi ani in urma de vechiul propietar.