avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate Constantin Habuc

Activitate Constantin Habuc

Buna ziua,

Pana acum nu am apelat la comunitatea avocatnet, limitandu-ma sa citesc doar comment-urile altor colegi, in mare parte, consider eu, documentate si corecte.
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
- exista o societate care se ocupa cu livrarea de bunuri pentru spitale;
- cum este si normal, acea societate are si un asociat, coincidenta sau nu membru al parlamentului Romaniei, venit de pe undeva din stepele Rusiei, se pare;
- de la inceputul anului 2014, am constatat ca aceasta societate a demarat un amplu proiect de chemare in judecata si hartuire a institutiilor publice (spitale, directii judetene, etc) acre nu achizitioneaza bunurile societatii #-o ;
- adica: in fiecare luna, in functie de achizitiile instituitiei respective, daca nu este aleasa societatea in discutie, urmeaza nenumarate cereri de comunicare informatii de interes public. Cand spun nenumarate, inseamna nenumarate: se solicita, copie contract, copie facturi, de ce asa? de ce pe dincolea etc;
- se ajunge astfel ca fiecare comanda pe care o institutie publica o face sa fie cenzurata de societatea respectiva. Acest lucru ingreuneaza activitatea institutiilor care trebuie sa transmita toate informatiile acelor dosare. In cazul meu acest lucru se intampla din primavara, in fiecare luna. Este evident ca de fiecare data i-am raspuns.
- verificand portalul instantelor am constatat ca exista, zic eu, multe dosare, prin care institutiile de care vorbeam sunt chemate in judecata.

Presiunea nu se face doar prin intermediul cererilor, in cazul meu s-a apelat (pe linie de partid evident) la Primar, Presedinte de Consiliu judetean, Curte de Conturi etc. Evident nu am voie sa probez deoarece nici o unitate din cele pomenite "nu se cearta" cu Presedintele Consiliului judetean sau Primarul (fie el arestat ori nu).
Mie mi se pare ca in baza mandatului incredintat de romani dl in cauza comite un abuz de drept grosolan, de la inaltimea scaunului pe care sta.

Ce propuneti?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Cod Caen pentru florarie??
Buna dimineata,
Tare is curios de unde luarati dumneavoastra acest cod CAEN in anul de gratie 2014.
Codul CAEN corect 4622
[ link extern ]

Domnilor, am ajuns sa discutam o "speta" in care dupa efectuarea vanzarii (acord de vointa, notar, cerinta ad validitatem, plata, bla bla bla), cumparatorul se razgandeste!!!!! Da e adevarat pana ajunge mapa cu intabularea la registrator.
Asa cum preciza si colegul, contractul este valabil incheiat.
La "lista" cu motive de reziliere as adauga nestiinta (ca sa nu ii spun prostie) a cumparatorului.
In rest, asa cum spuneam contractul este valabil incheiat.
Barul din colt este viciu ascuns? Si vecinu bataus?
Data viitoare probabil ca dl. cumparator va apela la un avocat, ceea ce ii recomandam cu tarie.
Discuție Timbru de mediu
NU stiu daca s-a mai mentionat pana acum acest lucru, dar au inceput instantele sa se pronunte cu privire la timbrul de mediu.
Tribunalul Vaslui s-a pronuntat in 2 spete: 2165/89/2013, respectiv 2138/89/2013, respingand actiunea.
Pe de alta parte, onor Tribunalul Teleorman a admis o cerere, dosar 2445/87/2013.
Daca mai aveti si alte solutii, haideti sa le publicam.
Multumesc si mult succes.