avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate liliana_2007

Activitate liliana_2007

Răspuns la discuția daca are studii superioare
ok mersi adresa e lilianapoliciuc@yahoo.com
Răspuns la discuția daca are studii superioare
eu totusi nu pricep un lucru......in comunicatul dat pe site-ul ministerului munci scrie asa.....
""Potrivit art. 40 alin. (2) din contractul colectiv unic la nivel naţional,
coeficienţii de ierarhizare se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
Precizăm că, în conformitate cu prevederile art. 241 alin. (1) lit. d) din Codul
Muncii, precum şi ale art. 11 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 130/1996 privind contractul
colectiv de muncă, republicată, clauzele contractului colectiv de muncă la nivel
naţional produc efecte pentru toţi salariaţii încadraţi la toţi angajatorii din ţară.""
din asta eu inteleg ca tb sa se aplice pt toata lumea indiferent ca e bugetar sau functionar public sau lucreaza la societate comerciala.........cum vine asta ca pt bugetari si functionari publici nu? #-ocand scrie clar incadrati la toti angajatorii din tara? noi unde suntem incadrati atunci? nu am gasit OG nr.10/2007 , publicata in M.Of. nr.80/01.02.2007 pe care mi-a indicat-o Elis dar poate cineva sa-mi spuna unde scrie ca noi facem exceptie? de la CCM ...am citit in Cotidianul dar pe site-ul ministerului muncii nu am gasit. (poate nu am stiut unde sa caut......dar vreau eu sa citesc undeva intr-un act ....)Eu categoric nu pot sa pricep chestia asta....sau poate nu trebuie sa o putem pricepe? multumesc.....
Răspuns la discuția daca are studii superioare
stie sa-mi spuna si mie cineva daca aceasta prevedere a contractului colectiv de munca la nivel national se aplica si la bugetari> ca spre exemplu pentru consilier juridic e prevazut in jur de 400 RON.multumesc
nu stiu cum s-ar numi.....in contract (e un contract de prestari servicii) scrie onorariu oricum eu in loc de banii datorati primesc produse prin compensare pentru ca asa am ales eu sa nu fiu nevoita sa-mi fac PFA sau SRL
Buna , sunt noua pe aici dar sper ca asta sa nu va impiedice sa ma ajutati si pe mine. :">
Urmeaza sa fiu incadrata pe post de consilier juridic si cum nu ma asteptam la asta eu ma ocup si de diverse activitati de marketing in retea - MLM. Asta se face de multa lume ca si o completare a salarului si pt a avea unele produse la preturi mai bune.
Problema mea este art 10 din L 514 .....sunt cumva in una din sit de incompatibilitate?
b) activitatile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate;
sau.....altceva?
Eu personal nu consider ca as leza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau ca este o >profesie< autorizata activitatea asta . Ati putea sa-mi spuneti si parerea dvs? Sunt intr-o mare dilema ca afacerile sunt bunicele si castig ceva banuti dar cu caracter aleator si nu as vrea sa renunt la ce mi-am construit. Sau daca nu puteti sa-mi dati un sfat poate sa-mi spuneti unde as putea intreba? Nu de alta dar chiar nu vreau probleme si legea nu este f explicita sau pe partea asta. Astept raspunsuri si multumesc anticipat