avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2152 soluții astăzi
Forum Activitate natura1

Activitate natura1

Sunt interesata sa achizitionez un apartament prin licitatie in cadrul unei executari silite. As dori sa stiu:
- ce riscuri exista, sa nu apara reclamatii ulterioare,
- cum ma pot proteja de aceste riscuri,
- la ce trebuie sa fiu atenta, ce sa verific in documentele pe care le voi primi de la executorul judecatoresc.
Multumesc anticipat!
Exista vreo diferenta intre sediu secundar - punct de lucru ?
Noi de fapt dorim sa inchiriem un spatiu cu destinatia depozit, nu vom avea nici un angajat acolo, doar echipamentele necesare desfasurarii activitatii.
Ce ar trebui sa solicit la Reg.Comertului - deschidere sediu secundar / punct de lucru / depozit ?
Va multumesc pentru raspuns.
Suntem deja inscrisi la masa credala.
Daca antreprenorul general a incasat banii pt lucrarea la care noi am fost subantreprenori dar nu ne-a platit, ce optiuni avem pt a ne recupera creanta, dupa ce a inceput procesul de insolventa ?
Buna ziua,
compania noastra are de recuperat o suma de bani de la o companie care a inceput procesul de insolventa. Suma pe carte noi ar trebui sa o incasam de la debitor provine din prestarea unor servicii la constructia unui bloc, pe baza unui contract de subantrepriza.

Daca firma debitoare, in proces de insolventa, mai are de incasat bani de la beneficiarul blocului, noi am putea cere incasarea datoriei pe baza art.1856 din Codul civil ?
Mentionez ca, creanta noastra provine dinainte de a incepe procesul de insolventa.