avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate IsopeascuDaniel

Activitate IsopeascuDaniel

Doresc sa aflu rezultatul analizei de sange efectuat in laboratorul S.M.L. Ploiesti.
Exista vreo metoda legala de a afla determinarea alcoolemiei(procentul in sange) stabilit in urma celor doua probe prelevate de la spital pe data de 04.07.2020 si achitata taxa de analiza (214lei) pe data de 15.07.2020.la S.M.L. Ploiesti. Am inteles ca rezultatul oficial il primeste politia rutiera,dar eu doresc sa aflu in forma de comunicare electronica daca este legal rezultatul analizelor. Cum pot proceda? Va multumesc.
Răspuns la discuția Legea 189/2000
In toate situatiile expuse de dumneavoastra dar ca urmas.Va rog cum combat S.P.F.L.Ploiesti in ceeace priveste scutirea de impozit.Va multumesc.
Răspuns la discuția Legea 189/2000
Eu cu mama am dezbatut succesiunea,mama a renuntat la 25% din partea ei si suntem propreitari cu 50 si 50%.dar pe partea mamei trebuie aplicata legea dar cei de la S.P.F.L. Ploiesti spun ca este sub incidenta noului cod fiscal..Va rog sa-mi da-ti articole de lege si legea pentru ca ne plimba de cocolo cocolo si mama are 83 de ani.Vin cu intrebarea cat va mai beneficia de aceste drepturi,dar statul roman ii neglizeaza.





Discuție Legea 189/2000
Buna ziua,as dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
tatal meu a fost beneficiar al legii 189/2000 pana anul trecut in noiembrie cand a incetat din viata.A.F.D.P.R. Ploiesti au transmis mamei mele in calitate de urmas ca beneficiaza de toate drepturile legii mentionate..Am depus documentele necesare la casa de pensi Prahova de unde am primit decizia ca mama in calitate de urmas este beneficiar al legii.Acum intervine problema am fost laS.P.F.L. Ploiesti sa o introduca pe mama in baza de date cu scutirea de impozit,fara explicatii au spua ca nu mai beneficiaza de scutire ca urmas.Va rog sa-mi explicati baza legala,deoarece la Telekom am rezolvat, la cimitir am rezolvat,de la casa de pensii i sau acordat drepturile banesti dar la impozit NU.Va multumesc.
Multumesc frumos.
Pot fi renumerotate obiectele de inventar in institutie poblica?
Pot fi renumerotate obiectele de inventar,in institutie publica daca da unde se prevede din punct de vedere legislativ.Am o gestiune din acest punct de vedere foarte incalcita.
Răspuns la discuția Cumul de functii.
Multumesc mult.
Buna ziua,sunt angajat in administratia publica locala pe postul de magaziner iar la fisa postului au fost adaugate inca de la inceput si atributii de casier.Recent am fost trimis la cursuri de fochist clasa "C" deoarece avem o centrala de putere mare care necesita aceasta calificare, cursuri pe care le-am absolvit.Intrebarea mea este daca exista vreo posibilitate de a solicita marire de salariu pentru cumul de functii ori un nou contract de munca pentru noua calificare.(organigrama nu are post de fochist)Va multumesc.