avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate szilardkeszeg

Activitate szilardkeszeg

Răspuns la discuția angajare in strainatate
Buna ziua

Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 17/2013 privind declararea si plata contributiilor sociale, incheiate de angajatorii nerezidenti cu persoane fizice rezidente sau nerezidente care isi desfasoara activitatea in Romania si obtin venituri din salarii, acordul semnat trebuie tradus in limba romana si depus la anaf.
poate sa ma lamureasca cineva ce trebuie sa contina acel acord? Acest acord este contractul propriuzis?
Răspuns la discuția angajare in strainatate
Multumec foarte mult!!!!!!!!
Răspuns la discuția angajare in strainatate
sper sa fie asa deoarece deocamdata nimeni nu a putut raspunde la aceasta intrebare.

Multumesc
Buna ziua,
Ma numesc Keszeg Szilard si sunt din Cluj.
Am semnat un contract de munca cu o firma din Ungaria, firma care nu are sediu sau punct de lucru in Romania. I-mi voi desfasura activitatea in Romania. Intre cele doua state exista acord semnat in domeniul securitatii sociale legea Nr. 296 din 7 iulie 2006 precum si pentru evitarea dublei impuneri legea Nr. 91 din 26 octombrie 1994.Cu cei de la ANAF am stabilit ca fiind o activitate desfasurata pe teritoriul romaniei venitul se impozitea dupa legea din romania. Cu Angajatorul am stabilit ca imi va vira salariul net plus contributiile aferente atat partea angajatorului precum si partea angajatului, iar eu voi plati in romania contributiile precum si decl. 112 si nu trebuie sa mai depun decl 224. care era doar pentru impozitul pe venit.
Pana aici e bine.
Angajatorul mia cerut Un certificat de rezidenta fiscala si formularul A1. Certificatul se elibereaza de Anaf si e gata in cateva zile.
Formularul A1 imi da batai de cap. Cei de la casa de pensii -care trebuie sa elibereze acest formular mi-au spus ca acest formular se elibereaza doar angajatilor firmelor din romania care vor fi detasati in alta tara.

In cazul meu trebuie sau nu trebuie sa A1. Sigur nu degeaba au solicitat ungurii acest document.

Va rog sa-mi raspundeti deoarece peste tot unde ma duc nimeni nu ma poate lamuri, si amnevoie de sfatul dumneavoastra.

Multumesc Anticipat
Keszeg Szilard
Buna ziua,

Am semnat un contract de munca cu o firma din Ungaria dar locul desfasurari activitatii este Romania.
Angajatorul mi-a cerut doua acte cre trebuie emise de doua iinstitutii ale statului Roman si anume:
1. Certificat de rezidenta fiscala
2. Documentul portabil (formularul) A1.

Certificatul se elibereaza foarte usor, dar pentru speza mea cei de la casa de pensi nu stiu cum trebuie sa procedeze. Au avut de aface doar cu firme care au solicitat acest formular. Am inteles de la Casa de Pensii din Cluj , deoarece aici sunt domiciliat), ca acest document se depun actele la bucuresti si tot de acolo se ridica PERSONAL.

Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu anumite indrumari sau informatii, v-as fi foarte recunoscator.

Multumesc anticipat
Keszeg Szilard
Ok, dar eu imi desfasor activitatea in Romania, nu trebuie sa declar nimic la fisc?
Buna ziua,

Urmeaza sa semnez un contract de munca cu o firma din Ungaria in domeniul vanzarilor. Nu am hotarat inca detaliile adica, daca contributiile si taxele sa fie platite in Ungaria sau sa-mi vireze suma bruta si sa platesc contributiile si taxele in Romania.Suntem inacest stadiu deoarece nici ei nu cunosc detaliile fiscalitatii romanesti. Intrebare: Cum ar fi mai convenabil pentru persoana mea ca si cetatean roman?

Multumesc anticipat
Szilard