avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1534 soluții astăzi
Forum Activitate danieladrian87

Activitate danieladrian87

Multumesc frumos pentru ajutorul acordat.
Dar cum as putea sa motivez sa ma bage in somaj, si daca nu am semnat nimic pentru ultimele doua saptamni nu ar trebui sa ma plateasca?
Multumesc frumos freelis se pare ca ma incadrez in conditiile obtinerii indemnizatie de somaj. Acum imi mai trebuie un raspuns la cealalta parte daca este legal ce fac ei si daca pot sa ma tina acasa pe o perioada asa lunga. Precizez ca am contract pe durata nedeterminata.
Buna ziua, acum o luna de zile am fost anuntati brusc prin SMS ca vom intra in concediu fara plata pentru doua saptamani pe motiv ca volumul de munca in urmatoare perioada ar fi scazut ( total fals, probabil s-au intins cu bugetul anul trecut si acum vor sa recupereze din bani), fiind baieti buni si nedorind sa facem probleme cei trei baieti angajati pe postul meu am fost de acord si am semnat. Problema acum incepe de atunci mai sunt doua saptamani de cand stam acasa fara plata si fara a semna nimic in aceasta privinta. Este legal? Nu am de gand sa mai semnez alta cerere de concediu fara plata, ce pot face? Daca situatia se prelungeste ii pot ataca legal sau depune o plangere la ITM in privinta asta? Daca nu am semnat nimic pentru ultimele doua saptamani nu ar trebui sa fiu platit? Pot depunde plangere catre ITM si beneficia de somaj daca situatia se prelungeste.... Nu imi convine sa stau la nesfarsit fara sa muncesc si fara sa fiu platit? Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Pana la urma cum aflam in ce parc este interzis sa mergem cu cainele, si daca am punga pt fecale mai trebuie si matura, faras si manusi?