avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate nicolalu

Activitate nicolalu

buna ziua, am comandat de la o firma din jud. Bihor, o chiuveta, ce mi-a fost livrata de catre o firma de curierat, sparta in zeci de bucati. mi s-a intocmit un PV de constatare de catre agent, iar dupa ce am insistat o saptamana pt a primi un raspuns de la firma de curierat, mi s-a raspuns ca vina apartine celor ce au expediat coletul, deoarece nu au ambalat corespunzator.....Cine se face responsabil si trebuie sa ma despagubeasca? multumesc
de luat, am Iuat acei bani, dar fara ca eu sa gresesc prin aducerea de documente false sau altceva. functionara a gresit si am primit in plus pe o luna suplimentul de crestere copil. eu in contestatia formulata, rugam macar aprobarea esalonarea datoriei.
va multumesc pt timpul acordat si bunavointa!
Buna ziua,
Revin cu o intrebare legata de data aceasta, de somatia primita de la Anaf. Dupa ce in ianuarie am primit din partea AJPIS o decizie de impunere pentru recuperare debit 503 lei, am facut contestatie pe care am trimis-o recomandata si cu confirmare de primire, undeva in martie-aprilie. Nu am primit niciun raspuns.....am trimis contestatia prin posta, deoarece atunci cand am fost la AJPIS pt a primi lamuriri, mi s-a spus ca va trebui sa restitui suma si nu am ce face cu legea 126/2014- amnistierea fiscala. Tot pe site-ul ajpis a fost publicat un comunicat in care se precizeaza ca trebuie facuta cerere cu privire la scutirea de la plata a debitelor .Ce pot face???? nu am cum sa restitui aceasta suma, chiar daca nu este chiar mare... am doi copii mici, veniturile ambilor soti sunt minimul pe economie, si avem si rata la prima casa. Cum executa silit Anaf-ul? mi se vor opri banii pe luna viitoare? am 15 zile la dispozitie pt a introduce contestatie in instant judecatoreasca competenta. ce ma sfatuiti sa fac???
multumesc tare mult!!! Sarbatori luminate si linistite!
buna ziua, din nou. daca au trecut cele 30 zile in care puteam depune contestatia, o mai pot depune? adica, decizia de impunere a fost redactata pe 2. 03. 2015 si a ajuns in posesia mea pe 11.03.2015.
multumesc!
se pare ca in realitate lucrurile nu stau chiar asa. am fost la ajpis pt a depune cererea/ contestatia, dar mi s-a spus de catre o functionara ca nu este posibil sa nu restitui banii.....cand s-a facut ,,cheia,, programul a afisat ca s-au atribuit in plus 503 lei. legea amnistiei fiscale se aplica pt greselile de plata facute pana in 2014....????
va multumesc din nou! toate cele bune!
asta inseamna ca este valabila si in cazul meu? nu va trebui sa mai restitui banii? trebuie sa fac o contestatie sau...? multumesc frumos pt bunavointa si timpul acordat
multumesc pt raspuns.
buna ziua,
sunt o mamica aflata in cresterea copilului si ma confront cu urmatoarea situatie, pe care, daca este posibil, va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez. In luna august 2014, am nascut cel de-al doilea copil, fiind o suprapunere de concediu ( ma aflam in concediu de crestere copil, pt primul copil, pana la 5 ian 2015), am beneficiat de stimulentul de 600 lei. In februarie am primit instiintare de la AJPIS, sa restitui suma de 503 lei ( atribuiti in plus, in luna decembrie) in termen de 15 zile, fiind o greseala de calcul a functionarilor. banuiesc ca voi mai primi inca o astfel de instiintare aferenta lunii ianuarie. se poate aplica legea amnestierii fiscal, in acest caz? ce trebuie sa fac???? multumesc