Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Livrare colet cu continut spart
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Livrare colet cu continut spart

buna ziua, am comandat de la o firma din jud. Bihor, o chiuveta, ce mi-a fost livrata de catre o firma de curierat, sparta in zeci de bucati. mi s-a intocmit un PV de constatare de catre agent, iar dupa ce am insistat o saptamana pt a primi un raspuns de la firma de curierat, mi s-a raspuns ca vina apartine celor ce au expediat coletul, deoarece nu au ambalat corespunzator.....Cine se face responsabil si trebuie sa ma despagubeasca? multumesc
Ambalarea/protejarea produselor ce urmeaza sa fie distribuite prin curierat intra in responsabilitatea exclusiva a expeditorului,care detine obligatia sa ambaleze produsul in materiale de protectie inclusiv sa scrie pe colet fragil si pozitie transport
In baza PV incheiat la predare de catre firma de curierat ,sesizati oficial expeditorul
ynocentta, utilizator