avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2003 soluții astăzi
Forum Activitate bobbymiron

Activitate bobbymiron

Răspuns la discuția partaj bunuri dupa divort
Multumesc pentru bunavointa.
Răspuns la discuția partaj bunuri dupa divort
Multumesc pentru raspuns! Nu stiu daca va fi rezonabila,desi ar trebui,pentru ca ,pe langa acest lucru,i-am mai si crescut si educat ,de la 5 la 20 de ani fiica din prima casatorie,a mai si facut o facultate,platita,bineinteles!daca nu e rezonabila,ce imi recomandati si ce sanse de reusita credeti ca as avea?
Dupa aprox 1 an de la casatoarie am cumparat un apartament din banii primiti de la sora mea ,iar acum,dupa divort ,fosta sotie are pretentia la 50 procente din valoare,desi contributia noastra comuna a fost de 10 procente la data cumpararii. Sora mea mi-a inmanat banii in prezenta parintilor mei incheind un acord scris de mana,neautentificat la notar,prin care specifica suma de bani si destinatia acestora,cu mentiunea ca in cazul unui eventual divort cota parte a contributiei surorii mele sa-mi revina mie la partaj. Mai mentionez ca minora rezultata din casatorie mi-a fost incredintata mie spre crestere si educare in urma procesului de divort. Ce pot face in aceasta situatie pentru a nu fi deposedat de catre fosta sotie si care sunt etapele partajului? Multumesc!
Banca mi-a mai propus o reesalonare,dar mi-e teama ca o voi face degeaba pentru ca perspectivele sunt sumbre.Voi face reesalonarea pentru a mai castiga ceva timp,dar reesalonarea nu face decat sa creasca cheltuielile creditului.
cat m-ar costa donarea apartamentului catre o terta persoana din familie? acte notariale si restul de cheltuieli
In 2006 am contractat un credit in valoare de 8500 euro pt nevoi personale.Toate au fost bune si frumoase pana in 2011 cand am inceput sa intarzii cu ratele datorita situatiei economice.In 2012 mi s-a restructurat creditul si am semnat un nou contract de credit.Acum voi fi executat silit.Singurul bun detinut este un apartament ,bun comun cu fosta sotie.Intrebare:pot fi deposedat de acest apartament daca nu am girat cu el?Mentionez ca alte venituri nu am si ca lucrez cu ziua.