avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate Alex_29

Activitate Alex_29

Ah, inteleg acum! Multumesc mult pentru raspuns, o zi frumoasa va doresc!
Buna ziua, va multumesc ptr raspuns.

Problema este fosta sotie, cu probleme psihice (cunoscute de sectia locala de multi ani dealtfel, ei au dus-o de multe ori la Obregia) care era violenta uneori in casa. Am multe inregistrari video si audio cand ma lovea cu diverse obiecte casnice, si foto cu taieturi/cicatrici/etc provocate de atacurile ei la furie. Nu am ripostat niciodata, nu am lovit-o.

Dar m-am aparat cand a vrut sa ma bata cu, coada maturii, tinand-o de incheietura sa nu ma loveasca! Nu am ranit-o, doar au ramas urmele acelea rosii unde am tinut-o de mana sa nu ma loveasca.....
Ea s-a dus imediat la INML si a scos un certificat care declara ca sursa nu poate fi stabilita dar printre alte posibilitati exista posibilitatea unei lovituri. Pana a ajuns iar acasa urmele nici nu se mai vedeau.

Deci da, sunt sigur ca e cu rea credinta facuta plangerea si am dreptate...sper macar ca legea sa vada la fel??

Deci de ce nu as putea sa vad dosarul/sa discut cu persoana ce il instrumenteaza....
Buna ziua, am fost reclamat (pe nedrept) de o persoana intr-un dosar penal, acum se afla la sectia locala sub nr. XX/p/XX...nu am primit decat un telefon in legatura cu asta de la un agent care PRESUPUN ca ca instrumenta acest dosar?

Pot merge la sectie cu nr. de dosar sa cer o audienta cu agentul care instrumenteaza, pentru a afla despre ce exact e vorba si a imi spune versiunea mea?

Multumesc!
Nr de telefon nou, primesc zilnic apeluri si mesaje, unele in limbaj licentios, adresate altor persoane. Am mers in magazinul Telekom de unde am achizitionat telefonul nou si nr nou, baiatul de la ghiseu mi-a spus ca nu mi-l pot schimba decat daca achit 120ron taxa schimbare nr. Este o situatie ridicola si nu cred ca este vina mea ca Telekom a reciclat un nr, fara a-l verifica mai intai ca este "sigur" deci nu ar trebui sa platesc tot eu.

Care imi sunt optiunile, va rog?
Multumesc!
multumesc!
Ok, multumesc - la notar presupun corect? Si trebuie sa aiba factura/ceva amicul sau nu?

Multumesc!
Buna ziua, cum poate un PFA sa achizitioneze un produs de la o persoana fizica? Gen daca vreau sa iau de la un amic un PC second hand dar sa il iau ptr si pe PFA? Multumesc!
Buna ziua,

Pentru un PFA ce se ocupa cu magazine si comenzi online (eu expediez prin posta daca sunt fizice, sau digital prin e-mail daca sunt produse digitale) imi este de ajuns CAEN 4791?

Daca da, imi trebuie vre-o certificare ceva sau pot merge doresc sa infiintez? Intreb deoarece stiu ca pentru unele activitati este necesara autorizatie.

Multumesc!
Pot actiona in instanta o ruda de gradul 1 care ma hartuieste verbal (si uneori dar rar) si fizic?

Toata ziua nu face decat sa ma injure in cele mai urate moduri in care poate, sa afirme ca sunt o persoana incapabila, etc. Apoi cand ii vine cheful (dar iarasi, rar in ultima vreme deoarece am chemat de 6 ori deja politia si a invatat sa nu ma mai bata asa des) sa ma bata su diverse obiecte din casa.

Ce pot face - in afara de a pleca, lucru la care lucrez acum dar va mai dura. De la politie mi s-a spus ca abuzul verbal nu conteaza, doar cel fizic.

Editare: Am uitat sa specific: eu muncesc 2 joburi si aduc banii in casa, fac curat, ma ocup de caine in timp ce acea persoana butoneaza telefonul si imi face plangeri la politie.

Multumesc!
Multumesc!