avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1187 soluții astăzi
Forum Activitate DARIUS_BZ

Activitate DARIUS_BZ

Buna seara!
Pana acum 2-3 ani am avut un credit la o banca.Intamplarea a facut sa inregistrez 2 rate restante, nu va mai spun ca rata a crescut vazand cu ochii si multe artificii venite din partea bancii in defavoarea clientului.M-m dus la ghiseu sa platesc moment in care operatorul m-a indrumat la un etaj mai sus la o anumita functioanara.Ajuns la d-na X mi s-a comunicat ca am fost dat pe mana unei firme de recuperari.Am intrebat de ce nu mi s-a comunicat aceasta decizie insa nu am primit raspuns.....deci nu am fost instiintat nici telefonic si nici in scris de aceasta decizie.Ca un cetatean de buna credinta am sunat la firma de recuperare mentionand cele relatate mai sus si am intrebat de ce nu am fost contactat de ei.Mi-au raspuns ca mi-au trimis in scris la adresa mea.....insa numele localitatii era gresit de la ei , parctic neputand fi instiintat.Am inceput sa platesc conform unui grafic insa de curand am vazut la tv ca firmele de recuperare nu te mai pot executa silit.Intrebarea mea este:
Ce se intampla daca numai platesc in continuare?Mi se poate pune proprire pe salariu/bunuri?
De asemenea am aflat ca bancile vand creantele catre firmele de recuperare cu 0.14 bani pentru 100 ron (am platit destul pana acum, firma nu este in pierdere deloc)
VA MULTUMESC!
Copilul meu minor a fost amenintat de un coleg de clasa tot minor si fortat sa fure bani din casa pentru a-i da lui.Ce pot face legal?
Va multumesc!
multumesc frumos n53
Buna seara! am rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea problema: fiica mea este eleva in cls.a vii-a si de cateva luni mai exact 6 profesoara de. biologie duce o politica indreptata impotriva ei.Desii fiica mea a fost la olimpiada la biologie obtinand cel mai mare punctaj din scoala ea a fost ascultata la urmatoarea ora din ceea ce s-a predat la clasa in lipsa ei.A fost notata cu nota 7.in urmatoarele 3 ore a fost acultata iar dar nu a fost notata profesoara argumentand ca va tine cont pe viitor.nu a fost asa pentru ca la urmatoarea lucrare a luat nota 9.20 trecandu-i in catalog 9.in plus face afiramatii de genul ca fumeaza, ca pierde timpul pe retelele de socializare---practic o urmareste in ceea ce face.in calitate de parinte consider ca nu timpe problema d-nei profesoare ce face fata mea atat timp cat l-a disciplina biologie nu are probleme.de asemenea consider ca d-na profesoara duce o campanie de hartuire psihologica sistematica si continua menita sa-i scada capacitatea de concentrare si sa o afecteze pe plan emotional.in acelasi timp prin afirmatiile nefondate la adresa ficei mele ea este discreditata in fata colegilor punanadu-i in pericol starea emotionala.
Va rog respectos sa ma ajutati cum sa redactez o reclamatie impotriva profesoarei de biologie sau cu oricare alte sfaturi.
Va multumesc