avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Activitate Anastasia_Maria

Activitate Anastasia_Maria

Buna seara,sa trec direct la subiect..va rog o lamurire..sotul meu a avut un credit,care a fost preluat de o firma de recuperatori.a platit rate la firma de recuperatori,dar la un moemnt dat nua mai platit,din cauza unor neintelegeri cu cei de la firma respectiva(nu recunosteau niste plati,limbaj vulgar,amenintari.etc).A trecut 5 ani de la ultima plata facuta...Astazi am primit o instiintare de executare silita..ca vor incepe procedurile de executare..intrebarea mea vine acuma: datoria nu este prescrisa dupa 5 ani? si ar mai fi ceva..noi nu avem nimic pe numele nostru..doar sotu e in concediu de crestere a copilului,care se termina in cateva luni .ce i se poate intampla sotului? multumesc
Răspuns la discuția Recalculare pensie intretinere
multumesc de lamurire.O zi buna va doresc
Răspuns la discuția Recalculare pensie intretinere
multumesc pt raspuns..pensia alimentara se poate calcula in functie de concediu de crestere a copilulu i? sau trebuie adeverinta de la locul de munca unde a lucrat ?.multumesc inca o data si imic er scuze ca pun atatea intrebari,dar nu am gasit lamuriri clare oricat am cautat pe internet.
Buna ziua,va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns privind unele nelamuriri.Sotul meu a primit ieri o citatie de la fosta sotie pt majorarea pensiei de intretinere a copilului din casatoria anterioara.Scrie ca prezenta nu e obligatorie,si ca poate trimite un inscris.Ce trebuie sa contina acel inscris? Situatia sta cam asa....ne-am casatorit,avem o minora in varsta de un an,sotul e in cocnediu de crestere a copilului si eu nu lucrez.Putem cere recalcularea pensiei in functie de aceasta situatie?La data cand sa stabilit suma pt copilul din casatoria anterioara sotul nu avea alte persoane in intretinere,dara cuma s-au schimbat datele problemei. Va multumesc