avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate AurelianStudent

Activitate AurelianStudent

Va rog frumos sa imi spuneti cum trebuie procedat in cazul in care victima , pasager, a suferit multiple fracturi deschise in urma unui accident de circulatie ? RCA despagubeste pasagerii sau pasagerii dau in judecata soferul autotirismului in care se aflau ? Daca air bag-urile nu au functionat, trebuie data in judecata firma producatoare sau adusa impreuna cu RCA sa raspunda pentru daunele suferite de pasageri ?
buna ziua,

stie cineva daca este obligatoriu sa facem evaluarea cladirii pentru a plati impozit la o cladire inchiriata unei societati care desfasoara activitati comerciale in aceasta cladire ?

am mers la unul din magazinele orange pt a intreba cum pot urmari programele tv pe tableta sau smartphone. mi-au spus ca trebuie sa fac un abonament la orangetv si voi putea urmari posturile dorite. am facut abonamentul si am plecat multumit. dupa 5-6 luni am plecat in concediu si locatia respectiva, in varful muntelui, neavand tv am zis sa accesez posturile tv. surpriza - unele emisiuni nu erau transmise. am sunat la cei de la orange si le explic situatia, iar raspunsul lor a fost ca acele emisiuni nu au drept de transmisie pe internet. le-am spus ca nu este corect ca nu au scris in contract asa ceva si le-am cerut rezilierea contractului orangetv deoarece nu pot viziona emisiunile dorite. au spus ca ei nu raspund de problemele create de terti, dar eu nu am incheiat contractul cu tertii ci cu orange. este corect sa nu treaca aceasta informare in contract? in contractul semnat de mine nu este scris nimic de transmiterea partiala a unor posturi tv sau emisiuni si nici de acele drepturi invocate de serviciul clienti. considerati ca nu sunt indreptatit sa cer rezilierea contractului invocand aceasta situatie?


[nu mai scrieti cu majuscule}
buna seara,

va rog frumos spuneti-mi daca Pactul Comisoriu de Grad IV mai opereaza in contractele de inchiriere. Daca nu mai opereaza atunci ce pot folosi pentru reziliere in caz de neandeplinire a clauzelor de catre Locator/Locatar?
Multumesc frumos
nu am inteles ce vreti sa spuneti, scuze. cum adica pot depune o cerere de chemare in judecata fara probleme si pot castiga procesul, pentru ca daca vecinul a pierdut procesul, asta inseamna ca il voi pierde si eu? lipseste ceva din textul scris de dumneavoastra sau pur si simplu nu este nicio sansa sa il castig?
Stimati membri,
am o mare problema: am inchiriat un spatiu comercial in Oradea si acest spatiu are 3 vecini perete in perete cu spatial inchiriat de mine. Unul din cei trei nu doreste sa imi dea acordul pentru a-mi infiinta societate cu punct de lucru si am decis sa il chem in instanta pentru a obtine o hotarare care sa tina loc de acordul lui. Acum intervine problema: proprietarul spatiului, am inteles de la alt vecin, ar fi avut aceeasi problema cu el si a pierdut procesul prin care a incercat sa obtina acordul de infiintare societate cu punct de lucru, judecandu-se de 2 ori si in ultimul proces fiind invocate exceptia de lucru judecat. Cand am inchiriat acest spatiu nu am stiut de aceasta problema, dar sincer sa fiu spatial este prea bun ca sa il pierd si doresc sa imi desfasor activitatea aici. Credeti ca daca il chem in instanta pentru a obtine o hotarare care sa inlocuiasca acordul lui, imi va fi invocate aceasta exceptie de autoritate de lucru judecat? Proprietarul spatiului nu locuieste in Romania si vine in tara de doua ori pe an, iar eu sunt in acest spatiu mai mult ca sa il intretin.