Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Clauze in contract
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Clauze in contract

am mers la unul din magazinele orange pt a intreba cum pot urmari programele tv pe tableta sau smartphone. mi-au spus ca trebuie sa fac un abonament la orangetv si voi putea urmari posturile dorite. am facut abonamentul si am plecat multumit. dupa 5-6 luni am plecat in concediu si locatia respectiva, in varful muntelui, neavand tv am zis sa accesez posturile tv. surpriza - unele emisiuni nu erau transmise. am sunat la cei de la orange si le explic situatia, iar raspunsul lor a fost ca acele emisiuni nu au drept de transmisie pe internet. le-am spus ca nu este corect ca nu au scris in contract asa ceva si le-am cerut rezilierea contractului orangetv deoarece nu pot viziona emisiunile dorite. au spus ca ei nu raspund de problemele create de terti, dar eu nu am incheiat contractul cu tertii ci cu orange. este corect sa nu treaca aceasta informare in contract? in contractul semnat de mine nu este scris nimic de transmiterea partiala a unor posturi tv sau emisiuni si nici de acele drepturi invocate de serviciul clienti. considerati ca nu sunt indreptatit sa cer rezilierea contractului invocand aceasta situatie?

[nu mai scrieti cu majuscule}
gi-jane2, moderator
buna dimineata,

inainte de orice, este recomandabil sa verificati atent clauzele contractului de abonament la sectiunea incetarea/rezilierea abonamentului.

zi buna!
Maria Munteanu, Avocat