avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate andronache1112

Activitate andronache1112

eu inteleg ce spuneti.
ideea era ca cei doi sa trimita deodata,iar fata nu a putut trimite deoarece a avut niste probleme,si coletul trimis de soramea,a ajuns inainte la fata.,iar fata nu a mai timis,consideranduse inselata.

de altfel oricine ar putea sa trimita doua sticle,si apoi sa dea in judecata persoana cealalta ca iat trimis un ipad,.

cam asa a explicat procurorul situatia,ceva procuror de la parchetul bucuresti

a zis ca daca avea martori,si listing la continut,se putea incepe urmarirea penala,dar si atunci,numai in cazul in care nu sar fi rezolvat amiabil.

oare avem sanse mai departe?nu prea avem multi bani de cheltuit...
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Noi ne iubim foarte mult sora,dar mama tinde sa creada ,ca a vandut ipadul,si acuma da vina pe partea adversa,deoarece mama a vorbit cu fata si familia ei,si sunt oameni cumsecade,

Sora mea stim ca a avut nevoie de bani,oentru ca avea niste datorii.

De aceea nu stim ce sa facem,sa lasam asa treaba,sau nu.deoarece nu am vrea safaca inchisoare acea fata,care poate,totusi e nevinovata.
Va multumesc foarte mult pentru raspun.Indrznesc sa va mai adresez o intrebare:

Din punctul dumneavoastra de vedere,solutia este corecta?chiar poate fi de natura civila speta?

multumesc mult.
Buna seara.sotra mea a convenit cu o alta fata pe net,sa faca schimb de obiecte prin curier.

Sora mea a trimis un ipad in valoare de 2300 ron,iar fata cealalta nu a mai trimis nimic.

Sora mea a depus plangere,si azi a venit rezolutia de SUP,motivand ca legea penala nu prevede aceasta fapta,si e de natura civila-nerespecatrea unei obligatii contractuale.

A decis astfel procurorul,deoarece fata a declarat ca a primit doua sticle de apa,si de aceea ea nu a mai trimis nimic.

Sora mea nu are martori ca a pus un ipad,si nici nu fa facut listing cu continutul coletului.

Daca declaram noi,familia,ca ea avea un ipad,si ca acum nu il mai are,se ia in considerare_?

Ce se mai poate face mai departe?multumesc
la condamnat cu executare deoarece nu a recunoscut fapta(prostia lui)a zis judecatorul ca astfel considera ca fapta se poate repeta.a iesit pe arest domiciliar,are deja facute doua luni,si nu stim dupa cat timp se poate face cerere sa faca restul pe semnatura,sau sa ii suspende jumate din pedeapsa.

am uitat sa precizez ca este in arest in italia.mi de scuze


a fost arestat pentru ca nu a vrut sa se legitimeze si a opus rezistenta
multumesc pentru raspuns.aveti dreptate,daca nu se stie ce e la dosar nu putem sti nimic.
Buna ziua.
este vorba de o perosana fara antecedente penale,condamnata la 6 luni de inchisdoare cu executare,pentru ultraj.

nu a lovit direct politistul,dar acesta din imbranceli a cazut si sia dislocat umarul,si a primit 21 de zile d eingrijiri.

A fost condamnat de tribunal,a fost judecat in regim de urgenta,a doua zi dimineata.

Intrebarile sunt urmatoarele daca aveti amabilitatea sa imi raspundeti.

Ce sanse are in apel s ai se reduca din pedeapsa,sau sa ii suspende o parte din ea.

A doua intrebare,dupa ce face o parte din pedeapsa,sa zicem jumate,se poate face vre-un fel de cerere de eliberare pe semnatura,sau sa i se suspende restul de pedeapsa?

Va multumesc frumos
Buna ziua
Astazi,am fost sunat de catre avocata fratelui meu,sa imi spuna ca procurorul a facut o propunere,in sensul ca fratele meu sa recunoasca fapta,iar el urmand sa propuna o pedeapsa de 1 an jumate cu suspendare.

Fratele meu nu vrea sa recunoasca,motivand ca nu are de gand sa aiba o pata in viata lui,in sensul ca el nu a savarsit fapta,si nu vrea sa apara ca un obsedat sexual in evidente.


Problema e ca daca nu recunoaste o sa primeasca cu executare.
Nu inteleg cum poate fi condamnat pe simpla declaratie a unei fete.este legal asa cave:

Va rog sa imi dati niste sfaturi,as putea sa il conving pe fratel meu s arecunoasca,dar nu stiu ce sa fac.cum e mai bine.

Daca are sanse sa scape chiar daca nu recunoaste,sau nu.multumesc.
da.era din oficiu.acum ne orientam sa angajam un avocat bun.dar nici unul nu ne poate garanta ca o sa iasa din arest
Va multumesc foarte foarte mult pentru sfaturi.

O sa facem tot posibilul sa il scoatem din arest.Pentru ca noi stim ca nu este o persoana care ar face asa ceva(dar totusi,nu poti sti niciodata ce gandeste un om)si chiar daca a facuto,suntem sigur ca nu se va repeta.

O sa postez date noi,de cum le aflu.