Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Coruptie sexuala in spatiul public
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Coruptie sexuala in spatiul public

Buna ziua.Va scriu in sperana ca o s ama ajutati cu cateva raspunsuri

Astazi fratele meu a fost arestat,deoarece in urma cu 10 zile,doua fete au sunat la politie si au spus ca acesta se masturba in fata lor.dupa cercetari,procurorul a dispus cercetarea in stare de arest.

In motivare scrie ca judecatorul considera ca e bine sa fie in arest pentru a nu mai putea savarsi aceasta fapta,asupra altor minore.Sa retinut ca fetele sateau pe o banca in gara,iar una dintre ele la vazut cu penisul afara la doi metri de ea,si ia spus celeilalte sa plece.o singura fata a vazut ceea ce se intamplase.cealalta nu.

In gara erau camere video,dar politia spune ca nu au functionat.
Fratele meu nu recunoaste ca sar fi intamplat asa ceva.

Mentionez ca nu exista martori.
am cateva intrebari la care vas ruga saimi raspundeti.

Poate fi condamnat pe simpla declaratie a fetelor?au fost audiate in prezenta psihologului.au 15 ani.

Este posibil sa se fi scos proba video dar sa nu o arate,numai la judecator?

Daca nu a scos proba video,se mai poate acuma dupa 10 zile?

Eu ma mgandit ca ar fi mai bine sa recunoasca ca sa primeasca suspendare.

Nu se stie ca fratele meu sa ai ba probleme psihice sau de comportmanet sexual.

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi.multumesc.
Declaratiile minorelor, fiind doua, pot determina arestarea preventiva.
Cat priveste condamnarea este destul de greu de spus.

Este greu de spus si daca va primi o pedeapsa cu suspendare sau cu executare.
Daca el intelege sa nu mai comita astfel de fapte poate sa ii fie aplicata o pedeapsa cu suspendare.

Poate ca ar trebui sa se faca si o expertiza psihiatrica.
deci ideal ar fi sa recunoasca ca sa aiba sanse mai mari pentru o suspendare?mentionez ca numai o fata spune ca a vazut concret ceva,si acea fapata are peste 18.acuma am primit aceasta informatie.deci fata minora nu a vazut nimic
Nu va pot spune nimic deoarece nu imi dau seama cum ar fi mai bine.
Nu am avut un asfel de caz si sunt cazuri extrem de rare.

Nu imi e clar cum ar aprecia instanta.Important este sa convinga instanta ca nu se va mai intampla.

Mi se par incredibila situatia in caz ca nu a comis aceasta fapta cu adevarat in caz ca nu a comis-o cu adevarat nu ar trebui sa recunoasca asa ceva si sa incerce sa isi construiasca o aparare.Sunt mai multe intrebari de raspuns :
In primul rand le cunostea pe acele fete sau aceasta este prima oara cand le-a vazut?daca le cunostea poate invoca stuatie conflictuala intre cele 2 parti si ca acele persoane au facut acel lucru in semn de razbunare (lucruri de acest gen am mai auzit)
2.A fost in acel moment insotit de catre alta persoana cunostiinta care ar putea declara ca nu este adevarat ceea ce au declarat acele persoane?
3.A marturisit cumva in timpul interogatoriului caci el a savarsit aceasta fapta ?
Si ar mai fi multe altele este o problema complexa caci sunt foarte multe date lipsa
In cazul in care a comis cu adevarat aceasta fapta si are istoric de afectiuni psihice ar putea invoca nebunie temporara etc
Vam zis sunt multe aspecte neclare cel mai bine ar fi ca aceasta cunostiinta a dvs sa isi angajeze un avocat bun caruia sa ii povesteasca clar absolut toate circumstantele producerii acelui eveniment si dupa aceia va vedea cum va pleda si ce anume se va face.
Mult noroc.
In Romania nu exista nebunie temporara...

In general persoanele cu afectiuni psihice se manifesta asa.
In speta, sa nu se considere ca vrut sa o violeze pe minora.
E posibil ca parchetul sa vina si cu asa ceva dar fara sa fie tentativa de viol.