avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate csabaiambor

Activitate csabaiambor

Răspuns la discuția taierea zilelor de concediu
Cele doua zile lipsa nu reprezinta ore suplimentare ci lucru normal in 4 scimburi lipsesc in unele luni cand se incepe cu saptamana libera de care am amintit mai sus,de aceea am intrebat este obligatoriu sa ai minimul de ore sau efectiv poti fi platit in functie de numarul de ore realizat fara sa ti se taie din concediu
Lucrez in 4 scimburi dupa cum urmeaza
sch.3 L-V de la 22,00-6,30 S-D liber
sch2 L-V de la 14,00-22,30 S-D liber
sch1 L-V de la 6,30-14,30 S-D de la 18,00-6,30
sch4 L-V liber S-D de la 6,00-18,30 dupa care de luni intru pe noapte si se continua dupa programarea data .Din cauza acestui program stabilit nu ies intodeauna numarul de 168 de ore ne lipsesc c-am doua zile de lucru,firma vrea sa recuperam prin ore suplimentare iar atunci ai mai putine zile libere fata de cei ce lucreaza in 3 schimburi daca nu iti baga din oficiu 2 zile de concediu .Intrebarea este de ce nu se platesc atatea ore cate sunt si daca este legal acest lucru de compensare cu zi de concediu fara acordul salariatului.Daca ai nevoie de zi libera in sambata si duminica cand esti la 12 ore trebuie sa recuperezi cu 3 zile ori lucrate ori 3 zile de concediu si atunci nu-si mai au rostul cele 5 zile libere din cursul saptamanii care tot nu fac cat o sambata si duminica cand esti liber cu familia.
problema este ca nici pentru motociclete nu se poate da examen intrebarea mea este am facut cursurie de teorie si ore de poligon anul trecut in octombrie dar din cauza timpului nefavorabi nu am apucat sa dau exame .m-am
prezentat la sala dar nu mi sa primit dosarul pe motiv ca nu se mai fac programari pentru poligon din cauza vremii ..intrbarea mea este daca se schmba sistemul de examinare care aduce cheltuieli suplimentare eu dupa care sistem voi putea da examen dupa cel vechi sau dupa cel nou care inca nu a iesit
nu condamn pe cei de pe forum dar spunetimi cui ma pot adresa pentru ca nu sunt singur an aceasta situatie
din ianarie sa oprit circulatia scuterelor dar pentru motociclete cand au de gind sa dea drumul la examen ca trece vara domnilor si asa circulam putin dar asigurari doriti impozite doriti dar sa circulam nu ne lasati