avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate komocsipal

Activitate komocsipal

Buna ziua,
Din ianuarie 2015 am fost in somaj pana in 27.08.2015 iar iar din data de 28.08.2015 sunt angajat la o firma pe perioada determinata pana in data de 11.09.2015. Somajul imi este suspendat iar din data de 12.09.2015 vor sa-mi faca inca un contract pe perioada determinata pe perioda de 6 luni. Somajul ramane suspendat? Daca da, mai trebuie sa depun la AJOFM o copie si de pe acest contract?

Cu multumiri,
Komocsi Pal
Buna seara,
Am o intrebare cu privire la legalitatea retrogradarii din functie daca nu am savarsit nici o abatere disciplinara. Lucrez intr-un magazin de electrocasnice un functia de ajutor sef magazin, si azi am primit un act aditional prin care mi s-a modificat functia in consultant vanzari. Postul meu de ajutor sef magazin va fi ocupat de un alt coleg de la firma, care a fost sef de magazin la un alt magazin care s-a inchis zilele acestea. Cand am intrebat directorul regional care este motivul pentru care am fost retrogradat, am primit raspunsul ca in urma ultimelor evaluari s-a hotarat acest lucru. In ultima perioada au fost anumite asa zise evaluari, dar rezultatele acestora nu mi-au fost aduse la cunostinta. Se pare ca trebuia sa faca loc pentru seful de magazin din magazinul care s-a inchis. Mentionez ca am o vechime de peste 10 ani la aceasta firma, si cei vechi se pare ca nu mai sunt bine vazuti. Deocamdata nu am semnat actul aditional, iar daca nu semnez, pot sa ma dea afara?
Astept un raspuns cat mai urgent posibil.
Multumesc anticipat.