avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate dapetrea

Activitate dapetrea

Imi cer scuze nu am trimis mesajul in intregime...Sunt divortata ..am un baiat care implineste 18 ani peste cateva zile .sentinta de divort am primit-o in mai anul acesta .Bineinteles ca baiatul e la mine. Am hotarat la inceput sa nu ii cer fostului sot pensie alimentara dar acum stiu ca am gresit .Ce trebuie sa fac ca sa ii cer pensie alimentara pentru baiat .Fiul meu e inca la liceu in anul III.
Inca este elev la liceu in anul III
am uitat sa precizez ca baiatul meu are 18 ani si din mai de cand am primit sentinta de divort fostul sot nu a participat la cresterea copilului cu nimica ...si nici nu are de gand...Il lasasem initial sa nu plateasca ...
As vrea sa cer fostului sot sa imi plateasca pensie alimentara . Cum trebuie sa procedez???
Răspuns la discuția Divort cu minor
am prietene care stiau de la mine , sa vad daca vor sa vina.Trebuie obligatoriu sa imi iau avocat???
Discuție Divort cu minor
Am intentat actiune de divort , dupa spusele sotului ,de comun acord .El insa nu mai este de acord si nu se prezinta la proces .Am fost la prima infatisare si mi s-a spus sa duc baiatul d 17 ani la audiere si sa duc doi martori . Nu am cum sa duc martori ca relatia din familie nu o poate vedea nimeni .Ce pot face in continuare ????
A fost sa imi faca ancheta sociala , baiatul fiind cu mine si urmeaza a doua infatisare .Ce ar trebui sa fac in continuare .Va rog ajutati-ma si dati-mi un sfat . Va multumesc