avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Activitate stefanpaul1

Activitate stefanpaul1

Răspuns la discuția Problema salariala!
Va multumesc pentru raspuns !
Ultima mea intrebare este:
Din acea diurma de 35,2 euro/zi, imi pot imputa banii pe mancare, cazare sau orice alte cheltuieli?
Multumesc !
Răspuns la discuția Concediu de odihna in detasare!
freeelis a scris:

Exista posibilitatea ca la revenire , angajatorul sa decida concedierea dvs .

Va multumesc pentru raspuns si continui cu urmatorul aspect !
In contractul de munca, la capitolul "alte clauze", punctul b), sunt scrise urmatoarele, citez "perioada de preaviz in cazul concedierii este de 20 zile lucratoare, conform Legii nr. 53/2003 - codul muncii sau contractul individual de munca"
Exista posibilitatea unei concedieri tacite, fara preaviz?
Se poate emite acel preaviz in perioada in care eu sunt in C.O. ?

Multumiri !
Buna seara tuturor,

Sunt angajat pe o perioada nedeterminata si detasat din aceeasi zi, pe o perioada de 6-12 luni cu posibilitate de prelungire, in Libya. In CIM semnat in tara este trecut un salariu brut de 800 ron. In Libya, am semnat un contract in araba, despre care ni s-a spus ca este echivalentul celui din Romania, cu un salariu net de 800 dinari libieni, echivalentul a 600 USD. Inaintea semnarii contractului, am negociat cu administratorul, un salariu lunar de 1500 USD. Salariul ni se plateste in felul urmator: pentru luna Martie, primim salariul in Mai, pentru luna Aprilie, primim salariul in luna Iunie, s.a.m.d., in dolari, la pct. de lucru in Libya. Mentionez ca aici nu primim diurna, primim 3 mese/zi si cazare, si la 2 saptamani echivalentul a 90 USD cu titlul de avans, deductibili din salariul de 1500 USD. Vreau sa plec in CO, concediu pe care nu vor sa mi-l acorde, dar am primit un raspuns ce-mi garanteaza legal acest drept, dar am o problema! La intoarcere, exista posibilitatea ca angajatorul sa ma plateasca conform contractelor, ce insumate inseamna 800 USD. Din moment ce nu primesc diurna, imi puteti spune daca o pot solicita si care este cuantumul pentru Libia?

Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Concediu de odihna in detasare!
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile acordate !
Risc cumva sa nu ma mai pot intoarce? Concedierea? Este o companie turca si fara a discrimina sau denigra nationalitatea susnumita, sunt razbunatori ...
Multumesc !
Răspuns la discuția Concediu de odihna in detasare!
Multumesc pentru raspuns! Sa inteleg ca am dreptul la acest concediu! In jut de 5 zile calendaristice. Imi puteti spune va rog legea care face referire la situatia mentionata de mine? Va multumesc !
Buna ziua,

Sunt angajat pe o pedioada nedeterminata, litera "C" a contractului, cu incepere la data de 22.02.2013. In aceeasi zi am semnat si detasarea in Libya, pe o perioada de, citez "6-12 luni cu posibilitate de prelungire". In contractul individual de munca semnat intre mine si angajatorul din tara, la capitolul "concediu", sunt stipulate urmatoarele, citez "Durata concediului anual de odihna este de 21 de zile lucratoare, in raport cu durata muncii (norma intreaga, fractiune de norma)". La capitolul "alte clauze", la articolul "a)" sunt specificate urmatoarele, citez "perioada de proba este de 90 de zile calendaristice. Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, prezentul contract poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia. In caz contrar, prezentul contract se considera acceptat in mod tacit de ambele parti si este valabil pentru perioada inscrisa in litera "C" a contractului." La "art.3" al detasarii, intitulat "Nota de informare pe toata durata detasarii", la punctul "H", sunt scrise urmatoarele "angajatul detasat va beneficia de transport in limita a 2 calatorii (dus-intors)/an, cazare si hrana de la partenerul "numele companiei" pe toata durata detasarii."
Pe 24 Mai, a.c., perioada de proba expira, deci contractul intra in vigoare.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Am dreptul sa-mi iau concediu de odihna incepand cu data de 16/Iunie/2013?
Cate zile calendaristice?
Risc sa nu ma mai pot intoarce sau sa fiu concediat?

Va multumesc anticipat !
Stefan D.