avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate RamonaSt

Activitate RamonaSt

Va rog un raspuns ..trebuie sa fac revisalul
Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema. Firma la care am lucrat inainte de CCC, nu mai are nici un angajat si prin urmare o sa ma dea in somaj. problema este ca mi-au zis mie sa-mi fac toate actele de incetare contract. Astazi 11.10.2013, copilul meu face 2 ani. Trebuie sa operez in revisal reactivarea contractului si incetarea. Cu ce data fac sa fac reactivarea si incetarea? Fac cu data de astazi reactivarea si cu data de luni incetarea? Sau le fac pe ambele cu data de astazi 11.10.2013? sau ambele cu data de luni? va multumesc!
Discuție Somaj dupa CCC
Buna ziua,

Va rog sa ma indrumati si pe mine in urmatoarea problema. In Octombrie o sa termin cei 2 ani de concediu crestere copil. Vreau sa va intreb daca pot intra in somaj dupa terminarea concediului, intrucat firma la care am lucrat nu mai exista. Locuind intr-un oras care nu ofera foarte multe locuri de munca, intrarea in somaj ar fii singura mea solutie momentan. Si daca se poate intra in somaj in situatia aceasta , va rog sa-mi spuneti ce acte trebuiesc depuse si daca trebuie sa le depun inainte de implinirea celor 2 ani sau dupa. Cum pot face eu dovada ca aceasta firma s-a desfintat si ca nu am unde sa mai ma reantorc la munca? Va multumesc mult!
Buna ziua,

Am o angajata al carui ctr de munca este suspendat pt crestere copil. Inca nu s-au implinit cei 2 ani la care are dreptul pt crestere copil. Angajata vrea sa-i desfac ctr de munca pt. a putea sa se angajeze la o alta societate. Va rog sa ma ajutati in urmatoarele : pot sa-i fac incetarea suspendarii in aceasi zi cu incetarea contractului? ; in revisal aceste operatii de incetare se pot inregistra in aceasi zi in care are loc efectiv incetarea sau trebuiesc inregistrate in ziua precedenta?; se poate desface contractul cu acordul partilor?
va multumesc anticipat pt raspuns!