avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reactivare si suspendare contract de munca dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reactivare si suspendare contract de munca dupa concediu crestere copil

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema. Firma la care am lucrat inainte de CCC, nu mai are nici un angajat si prin urmare o sa ma dea in somaj. problema este ca mi-au zis mie sa-mi fac toate actele de incetare contract. Astazi 11.10.2013, copilul meu face 2 ani. Trebuie sa operez in revisal reactivarea contractului si incetarea. Cu ce data fac sa fac reactivarea si incetarea? Fac cu data de astazi reactivarea si cu data de luni incetarea? Sau le fac pe ambele cu data de astazi 11.10.2013? sau ambele cu data de luni? va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:18, 12 Octombrie 2013
Va rog un raspuns ..trebuie sa fac revisalul
Incetarea suspendari c.i.m. se va opera cu data de 11.10.2013.
Incetarea c.i.m. pentru a beneficia de somaj trebuie sa se faca cu art.65 C.mun., ceea ce inseamna un preaviz de minim 20 de zile lucratoare incepand cu data de 14.10.2013.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cfp, apoi demisie Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua,am un caz: un angajat care isi face cerere de cfp pe perioada:18.09.2013-11.10.2013.Intrebarile mele ar fi: ultima zi de suspendare cim e ... (vezi toată discuția)
Somaj Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua,situatia e astfel: am 4 angajati pe care trebuie sa ii dau in somaj cf. art 65(1) Luni 14.10.2013. Din data de 16.09.2013- 11.10.2013 sunt in ... (vezi toată discuția)
Incetare suspendare si inregistrare incetare contract in revisal cris2279 cris2279 O salariata revine din co crestere copil (2 ani) la data zz. La data zz-1 ea face cerere pentru reluarea activitatii incepand cu zz si in acelasi timp isi ... (vezi toată discuția)