Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CFP, apoi demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CFP, apoi demisie

Buna ziua,am un caz: un angajat care isi face cerere de cfp pe perioada:18.09.2013-11.10.2013.Intrebarile mele ar fi: ultima zi de suspendare cim e 11.10.2013?si incepand cu urmatoarea zi lucratoare el reincepe lucrul?inca ceva...am inteles ca acest angajat vrea sa isi dea demisia urmatoarea zi lucratoare cand de fapt ar trebui sa inceapa lucrul...Asadar voi opera in revisal data incetare suspendare: 11.10.2013,iar incetarea cim prin demisie cf art 81 alin.7-14.10.2013.E in regula?Va multumesc
Data sfarsit de suspendare = data incetarii suspendarii = 11.10.2013

Cererea de demisie cand a depus-o si cu ce data? Este o demisie cu sau fara preaviz?
CEREREA DE DEMISIE: 14.10.2013.ESTE DEMISIE FARA PREAVIZ.
AM VOIE SA OPEREZ ACUM IN REVISAL,NU?CACI NU AU TRECUT CELE 20 DE ZILE LUCRATOARE DE LA DATA SUSPENDARII...MULTUMESC
Arion Ramona, utilizator
Legea prevede ca netransmiterea in termen este sanctionata si nicidecum transmiterea inainte de implinirea termenului respectiv.

Daca e demisie fara preaviz , atunci data incetarii c.i.m = data transmiterii revisalului = 14.10.2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
Acum am ul alt caz: un alt angajat care e in cfp 18.09.2013-11.10.2013 a venit si si-a depus demisia azi 09.10.2013.Cum sa procedez in situatia asta?(ca am transmis revisalul)...sa modific data de incetare suspendare,chiar nu stiu cum sa procedez.Ma ajutati?
Demisia este cu sau fara preaviz?