avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CFP, apoi demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CFP, apoi demisie

Buna ziua,am un caz: un angajat care isi face cerere de cfp pe perioada:18.09.2013-11.10.2013.Intrebarile mele ar fi: ultima zi de suspendare cim e 11.10.2013?si incepand cu urmatoarea zi lucratoare el reincepe lucrul?inca ceva...am inteles ca acest angajat vrea sa isi dea demisia urmatoarea zi lucratoare cand de fapt ar trebui sa inceapa lucrul...Asadar voi opera in revisal data incetare suspendare: 11.10.2013,iar incetarea cim prin demisie cf art 81 alin.7-14.10.2013.E in regula?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:27, 9 Octombrie 2013
Data sfarsit de suspendare = data incetarii suspendarii = 11.10.2013

Cererea de demisie cand a depus-o si cu ce data? Este o demisie cu sau fara preaviz?
CEREREA DE DEMISIE: 14.10.2013.ESTE DEMISIE FARA PREAVIZ.
AM VOIE SA OPEREZ ACUM IN REVISAL,NU?CACI NU AU TRECUT CELE 20 DE ZILE LUCRATOARE DE LA DATA SUSPENDARII...MULTUMESC
Ultima modificare: Marți, 8 Octombrie 2013
Arion Ramona, utilizator
Legea prevede ca netransmiterea in termen este sanctionata si nicidecum transmiterea inainte de implinirea termenului respectiv.

Daca e demisie fara preaviz , atunci data incetarii c.i.m = data transmiterii revisalului = 14.10.2013
Ultima modificare: Marți, 8 Octombrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
Acum am ul alt caz: un alt angajat care e in cfp 18.09.2013-11.10.2013 a venit si si-a depus demisia azi 09.10.2013.Cum sa procedez in situatia asta?(ca am transmis revisalul)...sa modific data de incetare suspendare,chiar nu stiu cum sa procedez.Ma ajutati?
Demisia este cu sau fara preaviz?

Alte discuții în legătură

Somaj Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua,situatia e astfel: am 4 angajati pe care trebuie sa ii dau in somaj cf. art 65(1) Luni 14.10.2013. Din data de 16.09.2013- 11.10.2013 sunt in ... (vezi toată discuția)
Reactivare si suspendare contract de munca dupa concediu crestere copil RamonaSt RamonaSt Buna ziua, Va rog mult sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema. Firma la care am lucrat inainte de CCC, nu mai are nici un angajat si prin urmare o ... (vezi toată discuția)
Incetare cim dupa expirare concediu crestere copil atlassport atlassport In data 20.02.2013 a intrat o angajata in concediu de crestere copil pentru 2 ani.(CIM a fost suspendat) Acum vreau sa incetez CIM, nu se mai intoarce la ... (vezi toată discuția)