avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetare CIM dupa expirare Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetare CIM dupa expirare Concediu crestere copil

In data 20.02.2013 a intrat o angajata in concediu de crestere copil pentru 2 ani.(CIM a fost suspendat)
Acum vreau sa incetez CIM, nu se mai intoarce la locul de munca.
Care sunt pasii care trebuie urmati ?

1. Ea isi depune demisia? Cu ce data inregistrez demisia? 19 sau 20 feb 2015?
2. Reiau contractul in Revisal cu ce data? Si apoi cu ce data il incetez?
3. Cate zile am sa raportez reluarea si incetarea la inspectia muncii? Care e data limita de raportare?

Mai trebuie sa fac altceva?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:49, 24 Februarie 2015
1. Salariata in cauza fie :
- solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor la data incetarii CCC
sau
- solicita incetarea c.i.m. prin demisie. Situatie in care angajatorul poate renunta total sau partial la termenul de preaviz.

2. Incetarea suspendarii c.i.m. = data expirarii CCC

3. Care este data nasterii copilului ?.. intrucat cred ca este undeva o eroare.

4. Incetarea c.i.m. se opereaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.
Incetarea suspendarii va fi efectuata in urmatoarea zi de la data la care copilul a implinit 1 an si 11 luni (2 ani in cazul in care tatal nu a indeplinit condiitile de acordare a indemnizatiei pt ccc) temenul, daca nu ma insel, este de 19 zile, verificati hg 500/2011. In cazul in care isi va da demisia si angajatorul va renunta in totalitate la preaviz (art 81 alin 7 in REVISAL), poate inceta in ziua in care inceteaza si suspendarea ( termen revisal - cel tarziu in ziua incetarii, in cazul in care este zi nelucratoare, se opereaza in prima zi lucratoare).
Ultima modificare: Luni, 23 Februarie 2015
petronel11, utilizator
1. Incetarea suspendarii este data expirarii perioadei CCC si nicidecum ziua urmatoare, cand trebuie sa revina efectiv la munca.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani.

2. Transmiterea incetarii suspoendarii c.i.m. nu are un anumit termen expres prevazut in HG nr.500/2011.

In acest caz, se poate transmite REVISAL-ul la data incetarii suspendarii , termenul maxim de trasmitere ar fi cel prevazut de art.4 alin.2 din Hg nr.500/2011 - 19 zile lucratoare de la data incetarii suspendarii c.i.m.
Angajata era in CCC din 20.02.2011 (data nasterii primului copil) si al doilea copil s-a nascut la 18.12.2012, si pt al doilea copil a intrat in al doilea CCC la 20.02.2013 (cand i-a expirat primul CCC) - deci suspendarea s-a facut cu data 20.02.2013. Nu eram eu aici in 2013, deci nu stiu daca s-a procedat corect..va rog sa ma ajutati, cum sa procedez acum?

Exact ce sa fac si cu ce data? Si raportarea in Revisal sa fie legala?
Vom opta pt varianta cu demisie.
Ultima modificare: Marți, 24 Februarie 2015
atlassport, utilizator
@ atlassport

In acest caz, incetarea suspendarii va avea loc la data de 18.12.2014 daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a intra in CCC sau la 18.11.2014 , daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a intra in CCC.

De cand doreste sa i se inceteze c.i.m.?

Alte discuții în legătură

Data sfarsit suspendare=data incetare suspendare? gabrieladina gabrieladina In cazul unei angajate care revine de pe CCC, cand se opereaza in revisal incetarea suspendarii, data incetarii suspendarii este identica cu data sfarsitului ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim-revisal p_orsyka p_orsyka Buna ziua, ma puteti lamuri va rog. Daca am o cerere de concediu fara platal de 3 zile de la un angajat, conf. codului muncii ar trebui sa fac suspendare de ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua,problema e urmatoarea:am 2 salariati care sunt in concediu fara plata din 24.08.2011-27.12.2011.Deci la data incetare suspendare trec 27.12.2011 sau ... (vezi toată discuția)