Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM-REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM-REVISAL

Buna ziua,
ma puteti lamuri va rog. Daca am o cerere de concediu fara platal de 3 zile de la un angajat, conf. codului muncii ar trebui sa fac suspendare de CIM pe 3 zile. Din cate am inteles si vad din HG500/2011 modificarea(suspendarea) pot sa transmit in revisal in 20 zile lucratoare.
Am tot citit pe diferite forumuri, ca incetarea suspendarii trebuie trimisa in ziua in care inceteaza suspendarea. Nu prea vad nici o logica, din moment ce eu am la dizpozitie 20 zile sa transmit revisalul cu suspendare, sa trebuiasca sa transmit incetarea de suspendare in ziua in care reincepe munca.
Puteti sa ma ajutati va rog.
Potrivit Codului Muncii, nu este obligatorie suspendarea c.i.m. in urnma acordarii unui CFP.

Insa se recomanda, totusi, sa se opereze in REVISAL acordarea CFP prin susopendarea c.i.m.

Suspendare se opereaza in REVISAL in termen de 20 de zile de la data suspendarii.

Incetarea suspendarii : Nu exista un termen expres prevazut in HG nr.500/2011 pentru transmiterea incetarii suspendarii ... parerea mea este ca sunt aplicabile prevederile art.4 alin.2 din HG nr.500/2011, in acest sens.