avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data incetarii suspendarii in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data incetarii suspendarii in revisal

Am un contract suspendat in perioada 19.10-18.11(23 zile fara plata) si am trecut in revisal data inceput suspendare=19.10(prima zi de concediu fara plata) si data de sfarsit suspendare=18.11(ultima zi de concediu fara plata)
19 si 20.11 este perioada de week-end.
Cu ce data ii operez incetarea suspendarii in revisal?
Multumesc frumos!
Verificati HG500/2011 modificata cu HG1105/2011. Potrivit HG500/2011, art.4 lit.c) se inregistreaza in registru in termen de max 20 de zile lucratoare de la data suspendarii
Suspendarea este facuta. Este vorba de incetarea suspendarii. Cu ce data se face(19.11 sau 21.11) si ce data se raporteaza in revisal?
Presupunand ca este un loc de munca in care nu se lucreza sambata si duminica nu cred ca este gresit ca incetarea suspendarii sa fie 21.10. ; deci respectivul angajat urmeaza sa-si reia activitatea in data de 21.10 - prin urmare, este corect ( parerea mea ).
Am incercat sa fac in revisal incetarea suspendarii cu 19.11 si primesc mesaj de eroare : "data incetarii suspendarii nu poate fi mai mare decat data de sfarsit a suspendarii". Deci nu primeste o data ulterioara. Am sunat la Itm si mi s-a spus sa pun tot data de 18.11. Asa a fost acceptata si acum contractul apare activ, iar perioada de suspendare apare 19.10-18.11.2011. Sper sa fie corect si sa apara suspendat pentru 23 zile si nu 22. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
iirina_19 a scris:

Am un contract suspendat in perioada 19.10-18.11(23 zile fara plata) si am trecut in revisal data inceput suspendare=19.10(prima zi de concediu fara plata) si data de sfarsit suspendare=18.11(ultima zi de concediu fara plata)
19 si 20.11 este perioada de week-end.
Cu ce data ii operez incetarea suspendarii in revisal?
Multumesc frumos!


eu stiu, tot din acest forum, ca se opereaza in zile calendaristice cfp-ul, nu in zile lucratoare cum vad ca a-ti facut dvs calculul.

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata de o zi in noul revisal popanaid popanaid Am cativa angajati care au avut numai 1 zi de concediu fara plata. ex: 20 apr. Trec data de inceput suspendare 20.04, data de sfarsit tot 20.04, dar nu ma ... (vezi toată discuția)
Completare si transmitere revisal la incetarea cim elena claudia ianasi elena claudia ianasi Buna ziua, Am urmatoarea situatie: am un salariat cu CIM pe perioada determinatala a carui data de sfarsit a contractului este 31.08.2013. Intrebarile mele: ... (vezi toată discuția)
Data suspendare cim in revisal 5 alexandra24 alexandra24 Buna ziua,as vrea sa stiu si parerea dvs referitor la ce data incetare trecem in cazul suspendarilorEu am incercat pt cineva de ex. cerere cfp ... (vezi toată discuția)