Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM

Un angajat a avut nevoie de concediu fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale. Nu s-a operat in revisal suspendarea si reinceperea activitatii. Ce se poate intampla?

1. Codul muncii spune:

Art. 54
Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.

2. - Asadar nu este obligatorie suspendarea CIM in caz de conecdiu fara plata.
- Perioada de concediu fara plata este evidentiata in D112.
Depinde ce se va decide un eventual control al ITM-ului.

HG 500/2011 prevede ca , suspendarea c.i.m. se opereaza in Revisal in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.
1. Codul muncii (art.54) spune ca o astfel de suspendare a CIM se face "prin acordul partilor".

2. - Adica angajatorul nu poate dispune singur suspendarea CIM.
- In acest caz un control al ITM nu poate sa dispuna altfel decat prevede Codul muncii.

3. - Prevederea din HG 500/2011 care precizeaza ca se inregistreaza in Revisal" perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca" se refera in general la orice fel de suspendare a CIM.
- Prevederea din Codul muncii se refera, in mod special, la suspendarea CIM pentru CFP solicitate de salariati.
- Iar o HG nu poate anula o prevedere din Codul muncii.
Daca se refera la orice tip de suspendare , atunci si cea facultativa se transmite in REVISAL.

Nu se pune problema anularii Codului muncii de o HG, nu vad unde s-a scris asa ceva.

Transmiterea si completarea REVISAL-ului nu are nicio legatura cu Codul Muncii. Aceasta operatiune se efectueaza in baza HG 500/2011.