Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare activitate

Buna ziua!

Imi puteti spune, va rog, in cazul in care un salariat solicita 15-20 zile concediu fara plata pt probleme personae, trebuie sa-i fac suspendarea contractului de munca si sa inregistrez in revisal suspendarea ?

multumesc anticipat!
codul muncii prevede
ART. 54
Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.
Da. Se inregistreaza in revisal orice zi de suspendare.
Codul muncii prevede ca partile POT conveni suspendarea nu ca este obligatorie suspendarea,cel putin eu asa inteleg.
sa inteleg ca nu este obligatoriu sa-i fac suspendarea cim ?
Daca nu se inteleg sa-l suspende, nu inseamna ca se platesc contributii pentru acea perioada?