Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetare CIM dupa expirare Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetare CIM dupa expirare Concediu crestere copil

In data 20.02.2013 a intrat o angajata in concediu de crestere copil pentru 2 ani.(CIM a fost suspendat)
Acum vreau sa incetez CIM, nu se mai intoarce la locul de munca.
Care sunt pasii care trebuie urmati ?

1. Ea isi depune demisia? Cu ce data inregistrez demisia? 19 sau 20 feb 2015?
2. Reiau contractul in Revisal cu ce data? Si apoi cu ce data il incetez?
3. Cate zile am sa raportez reluarea si incetarea la inspectia muncii? Care e data limita de raportare?

Mai trebuie sa fac altceva?
Multumesc !
Tatal copilului nu a intrat in CCC.

Pot sa fac suspendarea acum in feb. 2014 cu data de 18.12.2014 in revisal? trimit acest raport la inspectia muncii?

CIM vrem sa inceteze incat sa fiu in termen legal cu raportarea in Revisal, deci oricand. Cu ce data sa fac incetarea? Angajata nu a venit la lucru deloc.
Ce se intampla cu perioada intre 18.12.2014 si prezent (cand va fi data incetarii CIM ) ?
Incetarea suspendarii se va face cu data de 18.12.2014 si o puteti transmite acum , sub riscul sanctionarii contraventionale de catre ITM in cazul unui eventual control.

Daca in perioada 18.12.2014 - si pana in prezent nu a fost prezenta la munca , fie ii solicitati sa depuna o cerere de CFP sau o cerere de CFP si cerere de CO daca mai are de efectuat.
Nu mai are CO.
Mergem pe varianta cu CFP. Asta se raporteaza cumva in Revisal ?
sau raportez incetarea suspendarii cu data de 18.02.2014 si apoi incetarea CIM cu data 25.02.2015?
Este o problema controversata, insa pentru a preintampina eventualele divergente cu ITM-ul, CFP ar trebui raportat in REVISAL.