Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC

Buna ziua,

Va rog sa ma indrumati si pe mine in urmatoarea problema. In Octombrie o sa termin cei 2 ani de concediu crestere copil. Vreau sa va intreb daca pot intra in somaj dupa terminarea concediului, intrucat firma la care am lucrat nu mai exista. Locuind intr-un oras care nu ofera foarte multe locuri de munca, intrarea in somaj ar fii singura mea solutie momentan. Si daca se poate intra in somaj in situatia aceasta , va rog sa-mi spuneti ce acte trebuiesc depuse si daca trebuie sa le depun inainte de implinirea celor 2 ani sau dupa. Cum pot face eu dovada ca aceasta firma s-a desfintat si ca nu am unde sa mai ma reantorc la munca? Va multumesc mult!
1. Pentru a va putea inregistra la Agentia de Somaj trebuie sa aveti de la angajator urmatoarele acte:
- decizia de concediere (cu art.65 din Codul muncii = desfiinatrea postului);
- adeverinta de vechime;
- adeverinta tip (Anexa 26) pentru somaj.

2. Intrebati la Oficiul Registrului Comertului cum s-a desfiintat firma respectiva si daca este numit un lichidator judiciar caruia va veti adresa pentru actele de mai sus.