avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2112 soluții astăzi
Forum Activitate demosequence

Activitate demosequence

In urma cu 2 luni jumate am fost victima unei agresiuni fizice si morale, amenintati cu moartea si injurii grave. Am facut toate demersurile la Politie, cazul a fost inaintat la Parchet... acum astept solutionarea.
In urma acestei agresiuni am obtinut un certificat medico-legal cu ingrijiri medicale de 3 zile.

As dori , va rog frumos, sa stiu daca pot cere daune morale pentru al descuraja deoarece este o persoana violenta cu multe antecedente de agest gen la activ.

Intrebarea mea este: daca pot sa solicit despagubirii pentru aceasta agresiune fizica/morala, tinand cont ca s-a intamplat acum 2 luni jumate, si cat pot cere?

Va multumesc.
In urma cu 2 luni am fost agresat fizic si moral, cu certificat medico-legal de 3 zile de ingrijiri medicale.
Am facut plangere la politie, pana in ziua de azi nu s-a rezolvat nimic.
Cum trebue sa pun problema tinand cont ca nu pot sa-mi permit un avocat si nu cunosc termenii legali pentru expunerea cazului la Parchet.
Pe langa pedeapsa pe care o va primii agresoru(Care poate fii?), pot sa cer si daune morale deoarece am doi copii minori(5 ani si 15 ani) si au asistat la actul de violenta.
Va multumesc anticipat