avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate TraianValer

Activitate TraianValer

SUNT persoana fizica si am dat in chirie unei societati comerciale un spatiu , cu contract de inchiriere inregistrat la administratia financiara.
Dupa un timp chiriasul nu mi-a mai platit chiria promitand ca o va platii. Dupa cinci luni de neplata am reziliat contractul cu obligatia cachiriasul sa achite la zi chiria restanta si sa evacueze spatiul inchiriat la 31.12.2012. Chiriasul abia in martie 2013
si-a luat o parte din bunurile depozitate in spatiu , lasand in urma o serie de lucruri
voluminoase de care avea nevoie ( in special arhiva de documente ale firmei si obiecte metalice care nu pot fi valorificate doar la fier vechi)
Din aceasta cauza eu nu pot folosii spatiul proprietatea mea fiind ocupat iar chiriasul nu plateste chirie pentru ca nu mai are contract. Mai mult , firma respectiva a intrat in faliment si sustine ca toate bunurile lasate in spatiu sunt sub sechestru asigurator la fisc sa ca eu trebuie sa le asigur custodia pana la valorificarea lor prin licitatie.
In contractul de inchiriere am prevazut o clauza ca in cazul neplatii chiriei sa-i retin din bunurile din spatiul inchiriat si sa le valorific.
intrebare : pot sa fac acest lucru ? in caz contrar cum pot elibera spatiul sa ma pot folosii de el?

va multumesc
In decenbrie 2012 am fost implicat intr-un accident rutier pe raza comunei Afumati
Celalalt sofer implicat in accident a chemat Politia rutiera si salvarea acuzand dureri de cap. Politistii mi-au retinut permisul de conducere , si polita de asigurare RCA ,iar in urma cercetarilor ,politistii s-au deplasat la spital dupa asa zisa victima.
Cand s-au intors de la spital , fara sa ma intrebe nimic despre accident , mi-a spus ca din declaratiile victimei ,eu as fi vinovat de producerea accidentului si deoarece este accident cu victime imi deschide dosar penal. Eu considerandu-ma nevinovat NU am fost si nu sunt de acord ca celalalt sofer sa-si repare masina pe polita mea de asigurare RCA pana ce instanta nu va stabilii adevaratul vinovat,
In certificatul medical prezentat de "victima" i s-au acordat 8-9 zile de ingrijiri medicale
Azi 23.05.2013 in jurul orei 9:00, seful serviciului circulatie de la politia Voluntari Ilfov m-a apelat la telefon comunicandu-mi ca la ora 13:00 sa ma prezint la sediu politiei unde ma voi intalni cu celalalt sofer pentru a ne impaca, impacare constand in a-mi da eu acordul pentru ca el sa-si repare pe asigurarea mea RCA
masina lui in schimbul retragerii plangerii penale. Eu am cerut timp sa ma gandesc
dar atat seful circulatiei cat si soferul , ma preseaza sa-mi dau urgent acordul azi sau cel mai tarziu maine 24.05.2013 ca altfel seful circulatiei mi-a spus ca o sa il dea el fara semnatura mea , iar celalalt sofer ma va da si in judecata.
Intrebarile mele sunt : Cum e mai bine pentru mine sa procedez ,eu considerandu-ma nevinovat?
Care ar fi motivele pentru aceasta graba din partea soferului , si ce interese are seful circulatiei ca sa ma preseze asa urgent , abia acum dupa 5 luni si jumatate?
.Ce repercursiuni as avea daca imi mentin pozitia de a astepta solutia instantei?
Va Multumesc !