avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate MiaQ

Activitate MiaQ

Multumesc mult pentru raspuns, voi cauta pe net formalitatile de sesizare catre aceste autoritati.

Zi frumoasa,
Laura
Draga Inocenta, in primul rand ca nu e o mentalitate buna, sa zic bogdaproste ca nu e un metru, ci ca am luxul a sase metri.
In al doilea rand, eu contest in special faptul ca mai contruiesc o mansarda, desi nu au autorizatie pentru ea.

Zi frumoasa,
Laura
Buna ziua!

Cunosc numarul de autorizatie constructie al unui imobil aflat in ilegalitate, insa nu stiu cui sa ma adresez in aceasta privinta.
Este vorba despre un bloc cu autorizatie pentru D+P+3E. In momentul de fata se finalizeaza insa si o mansarda, iar asta nu m-ar afecta deloc, daca blocul nu s-ar afla la 6 metri masurati de zidul blocului in care locuiesc.
Asadar, va rog sa ma ajutati cu orice sfat.

Va multumesc din suflet!
Laura
Buna ziua!
Din cate am inteles (oarecum) din Regulamentul Local de Urbanism Bucuresti, distanta intre doua constructii trebuie sa fie de minim H/2 din inaltimea constructiei cele mai inalte. Ceea ce rezulta ca unde locuiesc eu, intr-un bloc de 14 metri inaltime, blocul care se ridica langa ar trebui sa fie la cel putin 7 metri (ceea ce nu se intampla, sunt 6 metri, dar ce mai conteaza in Romania).
Alte intrebari am eu si va rog sa ma indrumati pe cat posibil spre articole de lege sau ceva concret:
- cine este responsabil de crearea spatiilor verzi?
- cine este responsabil de crearea locurilor de parcare?
- sunt ele obligatorii prin vreun fel de lege?
Avand in vedere ca in zona Piata Trapezului (Str. Burnitei) s-au construit deja peste 20 de blocuri aproape lipite unele de altele #-o, trebuie sa ne intrebam ce facem in timp cu parcarea si spatiile verzi. Exista vreo lege care sa oblige dezvoltatorii sa faca ceva in aceasta privinta? Cui ma pot adresa cu o sesizare?

Multumesc anticipat!
Am inteles.. Statul ma ajuta, dar nu prea :) Va voi urma sfatul si ma voi interesa mai bine.. Sa aveti o saptamana frumoasa!
Domnule Tudor Valeriu, va multumesc si d-voastra pentru raspunsul prompt!
Va rog sa imi confirmati daca am inteles bine: pentru indemnizatie crestere copil nu am nevoie decat de 12 luni de venituri pana in momentul nasterii, insa pentru concediul prenatal trebuie ca angajatorul meu sau fi platit 0.85% contributii, ceea ce stiu sigur ca nu a facut.
In acest caz, pot face eu ceva? Cum pot lua concediu prenatal? Exista vreo masura legala care sa il oblige pe angajator sa imi acorde acest concediu?
Buna ziua! Angajatorul meu nu a mai platit cotizatiile catre stat de mai bine de 5 luni si as vrea sa stiu, in cazul in care raman gravida, mai beneficiez de concediu de sarcina si indemnizatie de maternitate din partea statului? Multumesc!
Răspuns la discuția Sef birou este post de conducere?
Lucrez in domeniul privat, iar departamentul in care sunt eu sef birou este de marketing si nu consta decat intr-un singur angajat, eu adica.

Va multumesc mult pentru raspuns, retin ca sunt deci pe un post de conducere si cel mai probabil va trebui sa-mi dau demisia in 30 de zile calendaristice...

Sincer, ma gandesc sa nu respect acest preaviz, niciun angajator nu asteapta atat sa i se ocupe un post vacant.. Pana la urma, ma gandesc ca nu voi mai primi banii pe zilele acelea si... mi se mai poate face ceva? Mai exista litera i ?
Buna ziua!
Pentru ca sunt angajata dinainte de 2011 si neavand vreun act aditional, din cate am inteles, as putea sa beneficiez de preaviz conform vechii legi. Insa postul pe care il ocup este de sef birou, neavand oameni in subordine. Poate fi considerat post de conducere sau imi pot da demisia cu 15 zile calendaristice?

Va multumesc,
Mia