avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate goghe

Activitate goghe

Buna ziua,
As vrea sa stiu care sunt pasii de urmat pentru a-mi recupera banii cheltuiti in timpul procesului castigat in instanta impotriva Politiei Rutiere ,pentru suspendare permisului auto ,pentru neacordare prioritate trecere pietoni ( amenda platita + onorariu avocat ).
Va multumesc .
Buna ziua,sunt proprietarul apartamentului in care societatea comerciala al carui unic actionar este sotia mea isi are sediul social..Am incheiat in acest sens un contract de comodat , fara a percepe chirie si apoi la plata intretinerii am solicitat la casieria Asociatei emiterea chitantei fiscale pe numele societatii comerciale pentru deducerea cheltuielilor.Mi sa eliberat o perioada , pana cand odata cu schimbarea presedintelui si a comitetului (luna trecuta) au schimbat si modul de emitere a chitantelor din cel clasic in cel executat de un program ce emite automat chitante la imprimanta.Cand am vrut sa platesc intretinerea ieri mi sa spus ca imi poate emite chitanta pe persoana fizica deoarece eu figurez in Cartea de imobil ca si proprietar si nu societatea...Am invocat contractul de comodat cat si faptul ca pana acum mi se emiteau pe firma dar presedinta e refuzat spunandu-mi ca nu vrea sa comita o ilegalitate...
Care este de fapt situatia?Care sunt de fapt drepturile noastre si care este solutia?Daca exista una si eventual o dispozitie legala as vrea sa mi se aduca si mie la cunostiinta in asa fel sa stiu cum sa rezolv problema.
Va multumesc mult pentru eventualul raspuns.