avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate florinps

Activitate florinps

Buna ziua,
Am o nelamurire si sper sa gasesc aici un raspuns. Sunt asociat, administrator si unic angajat pe functia Director Societate Comerciala la un SRL Microintreprindere. Recent am incheiat un contract de comodat pentru autoturismul proprietate personala, pentru a-l putea folosi in cadrul firmei pentru cateva deplasari pe luna. Acest autoturism il folosesc atat in scopuri personale cat si in interes de serviciu.
As dori sa stiu daca este obligatorie in cazul meu completarea foii de parcurs, a delegatiei sau a ordinului de deplasare. Ce documente ar trebui sa intocmesc la deplasarile pe care le fac?

Din ce am citit pe internet, foaia de parcurs este obligatorie daca autoturismul este folosit 100% in interesul firmei, pentru decontarea combustibilului in cazul platitorilor de impozit pe profit. Cum ar trebui sa procedez in cazul meu fiind platitor de impozit pe venit, neplatitor de TVA si nefolosind autoturismul exclusiv in interesul firmei?
Toate taxele cu acest autoturism (roviniete,asigurari, etc) le-am platit ca persoana fizica, singurele cheltuieli facute pe firma fiind doar cu carburantul.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Contract comodat Website
Am facut contract de comodat pentru domeniul web al acelui site, insa nu sunt sigur ca are o baza legala, deoarece nu poti sa fii proprietarul unui domeniu web, avand doar dreptul de folosinta al acelui domeniu. Domeniul web ".com" este inregistrat de la name.com cu plata anual, practic am dreptul de folosinta al acelui domeniu pe perioada cat este platit. In termenii si conditiile furnizorului de domenii, este specificat faptul ca pot transfera dreptul de folosinta al acelui domeniu, deci din punctul lor de vedere nu este nicio problema. Credeti ca se poate incheia un contract de comodat pe dreptul de folosinta al unui domeniu web? sau mai degraba un contract de cesiune/donatie? Mentionez ca vreau sa il cedez cu titlu gratuit.
Multumesc!
Răspuns la discuția Contract comodat Website
Va multumesc foarte mult pentru raspuns si ajutorul acordat pe e-mail.
Buna ziua, Sunt administratorul unui SRL si detin ca persoana fizica un site web. As dori sa stiu daca pot incheia un contract de comodat intre mine si SRL-ul la care sunt administrator pentru acest site web, firma urmand sa incaseze venituri din vanzarea de publicitate pe acest site web catre o firma din UE.