avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate lidiadaria

Activitate lidiadaria

Buna ziua,

In urma cu ceva timp mi-am deschis o cafenea, majoritatea clientilor sunt fumatori peste 90% si in general aceeasi, sunt fideli :), acum cu noua lege antifumat in spatiile publice probabil ca multi o sa ne inchidem afacerile, o sa vedem ce o sa fie. La un post de Radio intr-o dimineata , am prins o parte dintr-o discutie in care se spunea ca legal se poate fuma intr-un spatiu public (cum este cafeneaua mea) daca el functioneaza ca un FAN CLUB si accesul este limtat facandu-se pe baza de legitimatie sau pe baza de cotizatie lunara/ carnet demembru. Este posibil sa imi desfasor activitatea comerciala in spatiu inchiriat de FAN CLUB si sa permit fumatul in continuare in incinta acestuia. Bineinteles respectand Legile in vigoare prin care informez clientii/membrii clubului ca in acest spatiu fumatul este permis si Legile Fiscale care se impun pentru activitatea economica desfasurata in incinta acestuia. Daca da, ce demersuri legale ar trebui eu sa fac pentru a infiinta un FAN CLUB si pentru a desfasura activitatea cafenelei in incinta sediului acestuia. Multumesc frumos.
Va multumesc pentru raspuns.
O zi usoara si frumoasa va doresc!
Buna ziua,

Sunt in concediu de crestere copil pana in luna august 2013. Am optat pentru varianta 1 din legea legea 111/2010 adica: Concediu crestere copil pana la implinirea varstei de 1 an a copilului cu indemnizatie lunara de 85% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei. In luna martie bebelusul a fost diagnosticat pentru prima data cu bronsita cronica asmatiforma (asm), boala cu care a mai fost diagnosticat ulterior. Am inteles ca aceasta boala reprezinta un handicap si ca as putea solicita prelungirea concediului de cretere copil pana la varsta de 3 ani.
Daca initial am optat pentru acordarea concediului de crestere copil pana la varsta de 1 an pot solicita pe baza certificatului medical prelungirea concediului de crestere copil pana la implinirea varstei de 3 ani si plata aceleiasi indemnizatii de 85% din veniturile nete realizate in ultimele 12 luni? Daca da, care sunt pasi ce trebuie urmati si de ce documente as mai avea nevoie?

Multumesc anticipat