avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate contactbogdan

Activitate contactbogdan

Răspuns la discuția Amenda lipsa rovignieta
Va multumec foarte mult ptr. raspunsul dumneavoastra
Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul dvs. intr-o problema.
astazi 19.06.2013 am gasit pe usa apartamentului o amenda contraventionala in valoare de 250 ron ptr. ca am circulat in jud. Valcea (tranzit) fara a avea rovignieta valabila.
Procesul verbal a fost intocmit pe numele sotiei pentruca masina este inmatriculata pe numele ei desi eu (sotul) conduceam in acea zi masina. Procesul verbal a fost general electronic si lipseste semnatura agentului constataor, obiectiile mele etc. Acum, problema este ca sotia mea primeste indemnizatie pentru cresterea copilului, Este posibil ca aceasta contraventie sa intrerupa sau sa afecteze acet beneficiu ? Pe de alta parte doresc sa fac o contestatie la acest PV. la cat timp dupa primirea PV-ului pot face contestatie? Contestatia o trimit la judecatoria pe raza careia s-a savarsit contraventia?
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.
O ultima intrebare si va rog sa ma scuzati, Ati intuit foarte bine caci este o frustrare personala,faptul ca se tot strang bani la buget si se tot largesc gaurile in drumuri. Daca nu platesc aceste amenzi de circulatie ce se poate intampla ? Eu locuiesc in Marea Britanie de ceva timp. va multumesc cu respect,
Va multumesc frumos ptr. raspuns, trebuie sa pun in mandat postal cu semnare deprimire PV. original si contestatia mea scrisa ? (pe raza judetului unde sa intamplat contraventia)
Buna ziua,
Salut si eu acest forum si doresc sa adresez o intrebare pe acest forum.
In urma cu 5 zile ma intorceam cu masina din strainatate, intr-o localitate (sat)
pe langa Deva, am fost oprit de agentii de circulatie si mi-au facut P.V. cu amenda pentru faptul ca aveam 64km/h in localitate (pe strada nu era nici tipenie de om) si nu aveam luminile de intalnire aprinse. Am fost amendat cu suma de 150 ron/48h si pcte. de penalizare.
Dupa aproximativ 100 km distanta tocmai ieseam dintr-un segment de drum unde limita de viteza era 100km/h iar eu am fost surprins de radar cu 124km/h
am fost amendat cu 150ron/48 ore, aici am refuzat sa mai semnez P.V-ul si am plecat suparat un pic evident. Mentionez ca nu am probleme de viteza..nu sunt vitezoan..dar veneam de la 2700km distanta de casa, am parcurs 2000 km in 15 ore in Romania nu mai aveam rabdarea necesara sa circul cu 50 km/h ajungeam acasa intr-o saptamana de la arad. Acum, eu am permis emis de marea Britanie, dar nu vreau sa platesc amenzile pentruca in Romania nu se face nimic cu banii din contraventii, nu avem drumuri nici autostrazi, pana acasa mi-am rupt masina in toate gropile, nu gasesc corect aceste amenzi. Le interpretez ca pe un abuz din partea statului. Nu aveam nicio scuza daca exista alternativa autostrazilor iar eu circulam cu aceste viteze pe drumuri publice.
Va multumesc mult ptr. raspunsul dumneavoastra.