Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda lipsa rovignieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda lipsa rovignieta

Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul dvs. intr-o problema.
astazi 19.06.2013 am gasit pe usa apartamentului o amenda contraventionala in valoare de 250 ron ptr. ca am circulat in jud. Valcea (tranzit) fara a avea rovignieta valabila.
Procesul verbal a fost intocmit pe numele sotiei pentruca masina este inmatriculata pe numele ei desi eu (sotul) conduceam in acea zi masina. Procesul verbal a fost general electronic si lipseste semnatura agentului constataor, obiectiile mele etc. Acum, problema este ca sotia mea primeste indemnizatie pentru cresterea copilului, Este posibil ca aceasta contraventie sa intrerupa sau sa afecteze acet beneficiu ? Pe de alta parte doresc sa fac o contestatie la acest PV. la cat timp dupa primirea PV-ului pot face contestatie? Contestatia o trimit la judecatoria pe raza careia s-a savarsit contraventia?
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.
contactbogdan a scris:

Este posibil ca aceasta contraventie sa intrerupa sau sa afecteze acet beneficiu ?
nu.
Pe de alta parte doresc sa fac o contestatie la acest PV. la cat timp dupa primirea PV-ului pot face contestatie?
15 zile de la comunicare.
Contestatia o trimit la judecatoria pe raza careia s-a savarsit contraventia?
da

Plangerea contraventionala o formuleaza sotia dvs. nu dvs.(cine este amendat in procesul verbal) .
Va multumec foarte mult ptr. raspunsul dumneavoastra