avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate DMM12

Activitate DMM12

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri
Buna ziua,

Am urmat sfatul de mai sus si am suspendat PFA-ul
Cum se procedeaza la ANAF pentru oprirea calcularii impozitelor incepand cu data suspendarii ?

Dar cum se procedeaza pentru pensie si sanatate ? Mai trebuie depuse declaratii la institutiile respective ?

Va multumesc
Buna ziua si multumesc pentru mesaj

E ok ca regularizarea se face in 2015
Ce nu e ok e ca trebuie sa platesc niste impozite aferente unor incasari pe 2014 care nu mai vin

Ce solutii vedeti ?
Multumesc
Buna ziua

Va aduc in atentie cazul PFA-ului meu:
- pana la sfarsitul lunii aprilie sunt la zi cu toate declaratiile si toate obligatiile de plata (impozit, sanatate, pensie) sunt platite
- la sfarsitul lunii aprilie apare incetarea singurului contract de prestari servicii al PFA-ului, moment in care veniturile devin 0. Pentru incetarea contractului am document semnat de ambele parti.

Ce declaratii trebuie depuse pentru rectificarea obligatiilor de plata (impozit, sanatate, pensie) pentru a reflecta lipsa totala a veniturilor si cum trebuie completate ?

Va multumesc in avans
Buna ziua,

Am deschis de curand un PFA care furnizeaza servicii de consultanta in domeniul IT
Nu e platitor de TVA in Romania, dar este inregistrat in registrul operatorilor intracomunitari si emite facturi catre Uniunea Europeana

Nu lucreaza cu numerar, doar cu operatii prin banca in ce priveste:
1. facturarea si incasarea serviciilor prestate catre Uniunea Europeana,
2. transferul banilor prin banca pe persoana fizica asociata cu PFA
3. plata prin banca a serviciilor de contabilitate
Nu am obiecte de inventar in patrimoniu si nici alte cheltuieli

Ce documente contabile trebuie intocmite in fiecare luna si la sfarsitul fiecarui an ?
Ce declaratii trebuie depuse la ANAF luna de luna si la sfarsitul fiecarui an ?

Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra si va multumesc foarte mult